Tolibon O‘zbekiston orqali o‘tgan sifatsiz benzinni qaytarib yubordi
Ijtimoiy tarmoqlarda Afg‘oniston hukumati sifati past bo‘lgani uchun 120 tonna neft mahsulotlarini O‘zbekistonga qaytarib yuborgani haqida xabarlar tarqalgan edi.
Bojxona qo‘mitasining mazkur holatga oydinlik kiritishicha, «voqelik biroz noto‘g‘ri talqin qilinmoqda».
Qayd etilishicha, qaytarib yuborilgan neft mahsulotlari O‘zbekistonga tegishli tovar emas. Aksincha, 2 ta sisternaga ortilgan 120 tonna benzin Afg‘onistonga Rossiyadan yuborilgan va O‘zbekiston hududidan tranzit tarzida harakatlangan, xolos.
«Afg‘oniston tomoni ushbu yoqilg‘ini qaytarib yuborgani sababli sisternalar 2024 yil 6 aprel kuni «Ayritom» chegara bojxona posti orqali O‘zbekistonga kirib kelgan», – deyiladi Bojxona qo‘mitasining rasmiy axborotida.
Qo‘mita, o‘z navbatida, ijtimoiy faol qatlamdan har ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona munosabatni inobatga olib, bu kabi axborotlarni tarqatishdan oldin sinchiklab o‘rganish lozimligini ta’kidlagan.

Афганистан вернул бензин, который проходил через Узбекистан
Сообщения в социальных сетях о том, что правительство Афганистана вернуло обратно в Узбекистан 120 тонн нефтепродуктов из-за низкого качества, вызвали недопонимание. Таможенный комитет заявил, что информация искажена.
По уточненной информации, возвращенные нефтепродукты не являются узбекским товаром. Они были отправлены в Афганистан из России и проходили через Узбекистан в транзитном режиме.
"Цистерны с данным топливом вошли в Узбекистан 6 апреля 2024 года через пограничный таможенный пост Айритом", — говорится в официальном заявлении Таможенного комитета.
В комитете также отметили необходимость тщательной проверки информации перед ее распространением, учитывая дружественные отношения между двумя странами.