Toshkentda 100 dan ortiq korxona faoliyati to‘xtatildi
Toshkent shahri va Toshkent viloyatida joylashgan 106 ta xo‘jalik faoliyati vaqtincha to‘xtatildi, 58 ta issiqxona xo‘jaligiga nisbatan esa ma’muriy jarima qo‘llanildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 8 fevraldagi 59-F-son farmoyishi ijrosini ta’minlash maqsadida Toshkent shahri va Toshkent viloyati hududlaridagi issiqxona xo‘jaliklari, ishlab chiqarish hamda ijtimoiy soha ob’yektlarining faoliyatida atmosfera havosiga chiqarilayotgan tutun, chang va zaxarli gazlar miqdorini kamaytirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilandi.
Atmosferaga zarar yetkazayotgan 100 dan ortiq xo‘jalik faoliyati to‘xtatildi
Xususan, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Bosh prokuratura hamda Toshkent shahar va Toshkent viloyati hokimliklari tomonidan 300 dan ortiq mutaxassislardan iborat ishchi guruhlar tashkil etildi. Ular tomonidan poytaxt hududidagi issiqxona xo‘jaliklari, sanoat korxonalari, qurilish materiallari ishlab chiqarish zavodlari va boshqa yirik ishlab chiqaruvchi hamda ijtimoiy soha ob’yektlari to‘liq xatlovdan o‘tkazildi.
Nazorat tadbirlari natijasida 4 869 ta ob’yekt o‘rganilib, ulardan 595 tasi issiqxona xo‘jaliklari (Toshkent viloyatida — 381 ta, Toshkent shahrida — 214 ta), 2 265 ta ijtimoiy soha ob’yekti hamda 1 998 ta sanoat va qurilish materiallari ishlab chiqarish korxonalari bo‘ldi. Barcha ob’yektlarda profilaktika va tushuntirish ishlari amalga oshirildi.
O‘rganishlar davomida atmosfera havosini muhofaza qilish sohasidagi qonunchilik talablariga rioya etilmagan holatlar aniqlandi. Xususan, ayrim xo‘jaliklarda zararli kimyoviy, fizik va biologik ta’sir ko‘rsatuvchi moddalar havoga chiqarilgan. Aniqlangan har bir qonunbuzilish holati bo‘yicha keskin choralar ko‘rildi, ularning oldini olish hamda kamaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar belgilandi.
Jumladan, dudburondan foydalanish qoidalarini buzgan 58 ta issiqxona xo‘jaligiga nisbatan ma’muriy jarimalar qo‘llanildi, 106 ta xo‘jalik faoliyati vaqtincha to‘xtatildi. Shuningdek, 387 ta holat bo‘yicha ekologik talablarga moslashtirish hamda plyonka, avtoshina va o‘simlik qoldiqlarini yoqilg‘i sifatida foydalanmaslik yuzasidan rasmiy ogohlantirish xatlari yuborildi.

В Ташкенте и Ташобласти приостановили работу более 100 хозсубъектов, загрязняющих воздух
В Ташкенте и Ташкентской области временно приостановлена деятельность 106 хозяйствующих субъектов, а в отношении 58 тепличных хозяйств применены административные штрафы. Об этом сообщает Министерство экологии.
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Генеральной прокуратурой, хокимиятами города Ташкента и Ташкентской области сформированы рабочие группы, включающие более 300 специалистов. Ими проведён полный учёт тепличных хозяйств, промышленных предприятий, заводов строительных материалов и иных крупных производителей, а также социальных объектов, расположенных в столичном регионе.
В ходе контрольных мероприятий обследовано 4 869 объектов, из них 595 тепличных хозяйств (381 — в Ташкентской области и 214 — в городе Ташкенте), 2 265 социальных объектов и 1 998 промышленных предприятий и заводов строительных материалов. На всех объектах проведены профилактические и разъяснительные работы.
В ходе проверок выявлены нарушения требований законодательства в области охраны атмосферного воздуха. На отдельных предприятиях зафиксированы случаи выбросов в атмосферу вредных химических, физических и биологических веществ. По каждому выявленному факту приняты строгие меры, направленные на предупреждение и сокращение подобных нарушений.
В частности, за нарушение правил эксплуатации дымоотводных устройств к административной ответственности привлечены 58 владельцев тепличных хозяйств, деятельность 106 хозяйств приостановлена, а 387 хозяйствам направлены официальные предупреждения о необходимости приведения деятельности в соответствие с экологическими требованиями и недопустимости использования плёнки, автомобильных шин и растительных остатков в качестве топлива.