9-iyun kuni Ko‘ksaroy qarorgohida Prezident Shavkat Mirziyoyev va Slovakiya Bosh vaziri Robert Fitsoning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida Mirziyoyev ushbu tashrif ko‘p qirrali O‘zbekiston-Slovakiya munosabatlari tarixida sifat jihatidan yangi bosqichni boshlab berishini alohida ta’kidladi.
Hamkorlik barcha yo‘nalishlarda jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tashqi ishlar vazirliklari darajasida konstruktiv siyosiy muloqotlar yo‘lga qo‘yildi, ishbilarmonlik va gumanitar almashinuvlar faollashdi.
Tovar ayirboshlash ortib bormoqda. May oyida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishi samarali o‘tkazildi. Kooperatsiyaning qator yangi yo‘nalishlari va loyihalari ustida ish olib borilmoqda.
Zamonaviy tahdidlar va oldindan aytib bo‘lmaydigan xalqaro vaziyatni hisobga olib, tashqi siyosiy idoralar, shu jumladan Yevropa institutlari bilan sheriklik doirasida tizimli hamkorlik qilish, muvofiqlashtirish va qo‘llab-quvvatlash muhimligi qayd etildi.
Tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, eng avvalo, o‘zaro yetkazib berilayotgan mahsulot turlarini kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistondan to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi, elektrotexnika, kimyo mahsulotlari, polimerlar, Slovakiyadan esa kauchuk, avtomobil qismlari, farmatsevtika va boshqa sanoat tovarlarini yetkazib berish shular jumlasidan.
Texnik jihatdan tartibga solish va metrologiya sohalarida imzolanadigan bitimlarni amalga oshirish doirasida texnik to‘siqlarni bartaraf etish va kvant etaloni laboratoriyasini ishga tushirish muhimligi qayd etildi.
Slovakiyaning yetakchi kompaniyalari bilan sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha keng ko‘lamli dasturni tayyorlash, jumladan, agrosanoat majmui, avtomobillar uchun butlovchi qismlarni mahalliylashtirish, farmatsevtika mahsulotlarini ishlab chiqarish, «yashil» energetika va turizm loyihalarini amalga oshirish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Raqamli yechimlarni joriy etish va startap investitsiyalar sohasida katta imkoniyatlar mavjud. Shu ma’noda, IT startaplarini akseleratsiya qilish bo‘yicha qo‘shma venchur fondini tashkil etish masalasi ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun mavjud moliyaviy vositalardan keng foydalanish taklif etildi.
Gumanitar sohada ta’lim va akademik almashinuvni rivojlantirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani tasdiqlandi. Qo‘shma tadqiqot dasturlarini, shu jumladan Bratislavadagi Komenskiy universiteti ishtirokida yo‘lga qo‘yish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Tomonlar o‘zaro ko‘rgazmalar, kino namoyishlari, konsertlar, shuningdek, muzey ishi sohasidagi loyihalarni o‘tkazishni nazarda tutuvchi Madaniyat sohasida hamkorlik dasturini qabul qilishga kelishib oldilar.
Tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasi masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Slovakiya tomoni ushbu sohada tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Xalqaro ahamiyatga molik masalalar, jumladan, ko‘p tomonlama maydonlarda o‘zaro qo‘llab-quvvatlash yuzasidan ham fikr almashildi.
Qabul qilingan qaror va kelishuvlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish maqsadida ikki mamlakat hukumatlari tomonidan keng qamrovli «yo‘l xaritasi» qabul qilinishi haqida kelishib olindi.

9 июня в резиденции «Куксарой» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Премьер-министра Словацкой Республики Роберта Фицо.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития практического сотрудничества Узбекистана и Словакии.
В начале встречи лидер Узбекистана особо подчеркнул, что нынешний визит открывает качественно новый этап в истории узбекско-словацких многоплановых отношений.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие взаимодействия по всем направлениям. Налажены конструктивные политические контакты на уровне МИДов, активизировались деловые и гуманитарные обмены.
Растет товарооборот. В мае плодотворно проведено первое заседание Межправительственной комиссии. Ведется работа над рядом новых направлений и проектов кооперации.
С учётом современных вызовов и непредсказуемой международной обстановки, отмечена важность системного взаимодействия, координации и поддержки по линии внешнеполитических ведомств, в том числе в рамках партнерства с Европейскими институтами.
Особое внимание уделено вопросам наращивания товарооборота, прежде всего за счет расширения номенклатуры взаимных поставок.
Речь идет о поставках из Узбекистана текстильной, сельскохозяйственной, электротехнической, химической продукции, полимеров, а из Словакии – каучука, автокомпонентов, фармацевтики, других промышленных товаров.
В рамках практической реализации подписываемых соглашений в сфере техрегулирования и метрологии, отмечена важность устранения технических барьеров и запуска лаборатории квантового эталона.
Достигнута договоренность о подготовке полномасштабной Программы промышленной кооперации с ведущими компаниями Словакии, включающей реализацию проектов в агропромышленном комплексе, по локализации автокомпонентов, выпуску фармацевтических препаратов, а также проектов в области «зеленой» энергетики и туризма.
Большие возможности есть в сфере внедрения цифровых решений и стартап-инвестиций. В данном контексте предложено проработать создание совместного венчурного фонда акселерации IT-стартапов.
Для поддержки совместных проектов также предложено широко использовать имеющиеся финансовые инструменты.
В гуманитарной сфере подтвержден обоюдный интерес к развитию образовательного и академического обмена. Достигнута договоренность о запуске совместных исследовательских программ, в том числе с участием Университета Коменского в Братиславе.
Стороны условились принять Программу взаимодействия в области культуры, предусматривающую проведение взаимных выставок, кинопоказов, концертов, а также проекты в области музейного дела.
Особое внимание было уделено вопросам организованной трудовой миграции. Отмечен высокий интерес словацкой стороны к налаживанию системного сотрудничества в этой области.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной повестки, включая взаимную поддержку на многосторонних площадках.
В завершение достигнута договоренность, что в целях своевременной и качественной реализации принятых решений и соглашений правительствами двух стран будет принята всеобъемлющая «дорожная карта».