Toshkentda Soliq boshqarmasi bosh inspektori poraxo‘rlikda gumonlanyapti
Ma’lum qilinishicha, Toshkent shahar jinoyat ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tuman sudi tomonidan ko‘rib chiqilayotgan Surxondaryo viloyatida ro‘yxatdan o‘tgan, to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchi mas’uliyati cheklangan jamiyat mansabdor shaxslariga nisbatan Jinoyat Kodeksining 167 va 184-moddalari bilan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi doirasida Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti va Toshkent shahar Soliq boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan taftish davomida MChJga nisbatan qo‘shimcha 8,7 mlrd so‘m soliq hisoblanadi.
Shundan so‘ng, joriy yilning 15 sentyabr kuni sud tomonidan mazkur MChJda qayta taftish o‘tkazish bo‘yicha ajrim chiqarilgach, Toshkent shahar Soliq boshqarmasining Soliq auditi bo‘limi bosh inspektori qayta taftish davomida ushbu qo‘shimcha soliqni bekor qilib berishini aytib, evaziga MChJ vakillaridan 5 ming AQSh dollari oladi.
Ammo, bosh inspektor dastlabki taftishda hisoblangan qo‘shimcha 8,7 mlrd so‘mlik soliqni to‘liq bekor qilishni uddalay olmagach, muqaddam olgan 5 ming AQSh dollarini MChJ vakillariga qaytarib bergan vaqtida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Unga nisbatan Jinoyat Kodeksining 210-moddasi (pora olish) 2-qismi «v» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, «qamoq» ehtiyot chorasi qo‘llanildi.

Главный инспектор Управления налогов города Ташкента задержан при возврате взятки. Об этом сообщила пресс-служба СГБ.
Выяснилось, что Мирзо-Улугбекским районным судом по уголовным делам в отношении должностных лиц текстильного предприятия из Сурхандарьинской области рассматривается уголовное дело. По итогам проверки компании было доначислено 8,7 млрд сумов налогов.
В рамках повторной проверки, назначенной судом, инспектор предложил отменить доначисления и получил от представителей предприятия взятку в размере $5 тысяч.
Однако инспектор не смог полностью отменить начисленный налог по результатам первоначальной проверки. После этого он попытался вернуть ранее полученные деньги представителям компании, но был задержан сотрудниками СГБ.
В отношении него возбуждено уголовное дело по п. «в» ч. 2 ст. 210 УК РУз (Получение взятки путём вымогательства), к нему применена мера пресечения в виде заключения под стражу. Ведётся следствие.