Toshkentda so‘nggi uch asrdagi eng maksimal havo harorati kuzatildi — «O‘zgidromet»
2-iyun kuni 3-7-iyun kunlari O‘zbekiston hududiga Eron hududlaridan issiq havo massalari kirib kelishi, havo haroratining keskin ko‘tarilib ketishi xabar berilgandi.
O‘rtacha sutkalik havo haroratining shu kunlar uchun xos bo‘lgani iqlimiy me’yor qiymatlaridan 7-10 daraja yuqorilagan.
Toshkent shahrida 2021-yil 3-7-iyun kunlari shu kun uchun rekord issiq havo haroratlari qayd etildi. Kuzatilgan maksimal havo harorati deyarli o‘tgan asr boshlari va 19 asr oxirlarida ushbu kunlarda qayd etilgan maksimumlarni yangiladi. Toshkent shahrida kuzatuvlar tarixida qayd etilgan eng yuqori havo harorati +44,6 darajaga yetgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich 1997-yil 18-iyulda kuzatilgan.

В Ташкенте зафиксирована рекордная температура со времен прошлого века — «Узгидромет»
Ранее сообщалось о том, что 3-7 июня 2021 года по территорию Республики Узбекистан ожидается нарастание жары, вызванное усиленным выносом знойного воздуха с районов Ирана.
3-7 июня 2021 года были зафиксированы рекордные высокие температуры для данного периода в городе Ташкенте.
По данным Узгидромета, максимальная температура в городе Ташкент 3-7 июня превзошли максимальные значения температуры воздуха начала прошлого и конца 19 века. Самая высокая температура за всю историю наблюдений в городе Ташкенте наблюдалось 18 июля 1997 года, которая составила +44,6 градусов.