Tramp: «Xitoy koronavirus sabab kamida 10 trln. dollar tovon to‘lashi kerak»
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Xitoy koronavirus pandemiyasi sabab boshqa mamlakatlarga kamida 10 trillion dollar tovon to‘lashga majbur deya hisoblaydi. Tramp bu haqda Shimoliy Karolinada bo‘lib o‘tgan respublikachilar anjumani paytida aytib o‘tdi.
«Amerika va butun dunyo Xitoy Kommunistik partiyasidan tovon puli va hisobdorligini talab qiladigan vaqt keldi. Biz bir ovozdan Xitoy zararlar uchun pul to‘lashi kerakligini e’lon qilishimiz kerak», - dedi Tramp.
Amerika Qo‘shma Shtatlarining sobiq rahbarining so‘zlariga ko‘ra, Xitoyda ishlab chiqarilgan barcha tovarlarga iloji boricha tezroq 100 foiz bojlarni joriy qilish kerak.
Tramp o‘z prezidentligi davrida ham Xitoyn koronavirus kelib chiqishida ayblab kelgandi. O‘z navbatida rasmiy Pekin buni rad etib keladi.

Хотелось бы репараций: Трамп потребовал $10 трлн от Китая
Предпоследний президент США Дональд Трамп заявил, что Китай должен заплатить странам мира «репарации» за пандемию коронавируса минимум в $10 трлн, сообщает РИА Новости.
Пришло время, чтобы Америка и весь мир потребовали репараций и ответственности от Коммунистической партии Китая. Мы должны единогласно заявить, что Китай должен заплатить, — отметил бывший хозяин Белого дома.
Он также призвал срочно ввести пошлины в 100% на все товары из Китая. Трамп не впервые обвиняет КНР в появлении коронавируса, Пекин всегда это отрицал и указывал, что справился с эпидемией лучше, чем другие страны.