Trampning Putinga «oxirgi sovg‘asi» fosh etildi
Amerika qo‘shinining bir qismini Germaniyadan olib chiqish qarori AQSh prezidenti Donald Trampning rossiyalik hamkasbi Vladimir Putinga «oxirgi sovg‘asi» bo‘ldi, deya xabar berdi «CNN».
Amerika telekanaliga ko‘ra, AQSh qo‘shini bir necha avlodlar davomida «Yevropada tinchlikni saqlab kelgan». Kontingentni olib chiqish to‘g‘risidagi qarori bilan Tramp Germaniyani NATO ehtiyojlari uchun to‘lovni kechiktirgani hamda Rossiya energiya manbalarini xarid qilgani uchun «jazoladi».
«CNN»ga ko‘ra, Amerika yetakchisi Germaniyaga katta zarar yetkazgan. Zararni qoplash uchun bir necha yillar kerak bo‘ladi. Telekanal, shuningdek, Bundestagning xalqaro munosabatlar bo‘yicha qo‘mitasi rahbari Norbert Rettgenning so‘zlarini keltirib o‘tgan. Nemis siyosatchisi qo‘shinni olib chiqish Shimoliy Atlantika ittifoqini zaiflashtirishini ma’lum qilgan.
Bavariya gubernatori Markus Soyederning fikricha, Trampning siyosati ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarga katta zarba berdi. Biroq Rossiya Amerika ma’muriyatining qaroriga ijobiy munosabat bildirgan.
«Yevropada amerikalik askarlar qancha kam bo‘lsa, qit’a shuncha tinchroq bo‘lishini hech qachon yashirmaganmiz», — dedi prezident matbuot kotibi Dmitriy Peskov. «CNN» uning ham so‘zlarini keltirib o‘tgan.
G‘arb OAVning fikricha, Trampning siyosati — «Kreml uchun sovg‘a». Telekanalning ta’kidlashicha, Moskva AQSh prezidentining kutilmagan yurishlarini o‘z maqsadlarida foydalanadi.

Американские СМИ рассказали о «последнем подарке» Трампа Путину
Вашингтон, 2 августа. Решение вывести часть американских военных из ФРГ стало «последним подарком» президента США Дональда Трампа российскому коллеге Владимиру Путину, сообщает CNN.
Американский телеканал напомнил, что войска США в течение нескольких поколений «поддерживали мир в Европе». Своим решением о выводе контингента Трамп «наказывает» Германию за просрочку оплаты нужд НАТО и за покупку российских энергоресурсов.
CNN считает, что американский лидер нанес большой урон ФРГ. На устранение ущерба понадобятся годы. Телеканал также привел слова главы комитета Бундестага по международным отношениям Норберта Реттгена. Немецкий политик заявил, что вывод войск ослабит Североатлантический альянс.
Губернатор Баварии Маркус Соедер считает, что политика Трампа сильно ударила по отношениям между двумя странами. Однако Россия положительно отреагировала на решение американской администрации.
«Мы никогда не скрывали, что чем меньше американских солдат на европейском континенте, тем спокойнее в Европе», — сказал пресс-секретарь президента Дмитрий Песков, чьи слова процитировал CNN.
Западные СМИ считают, что политика Трампа — «подарок для Кремля». Телеканал утверждает, что Москва использует непредсказуемые ходы президента США в своих целях.