Joriy yil 25-aprel kuni soat 23:00 larda Marhamat tuman prokurorining katta yordamchisi B.P. «Neksiya» rusumli avtomashinasini «Marhamat-Asaka» transport qatnov yo‘li bo‘ylab boshqarib ketayotgan vaqtida piyoda B.B.ni avtomashinasining old qismi bilan urib yuborib, yo‘l transport hodisasi sodir etgan.
Natijada, fuqaro B.B. olgan tan jarohatlari bilan voqea joyida vafot etgan.
Bosh prokuratura matbuot xizmatiga ko‘ra, mazkur holat yuzasidan o‘sha kunning o‘zida viloyat prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 266-moddasi 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Tergov jarayonida sud-tibbiyot, sud-trassologik va sud-avtotexnika ekspertizalari tayinlangan. Sudga oid tibbiyot ekspertizasining dastlabki xulosasiga ko‘ra, marhum B.B. hodisa sodir bo‘lishidan avval ko‘p miqdorda spirtli ichimlik iste’mol qilganligi aniqlangan. Mazkur holat marhumning yaqin qarindoshlari, hodisa sodir bo‘lishidan biroz avval ko‘rishgan do‘stlarining ko‘rsatmalari bilan ham tasdiqlangan. Shuningdek, tergov yo‘li bilan piyodaning qatnov yo‘lining o‘tish mumkin bo‘lmagan qismida avtomashinalar harakati yo‘nalishiga qarama-qarshi trayektoriyada harakatlanib kelganligi aniqlangan.

Cтарший помощник прокурора насмерть сбил пешехода в Андижане
25 апреля текущего года в 23: 00 часов старший помощник прокурора Мархаматского района Андижанской области Б.П., при управлении автомашиной марки «Нексия» по маршруту «Асака» на участке, проходящем по территории махалли Гар-гар, Мархаматского района транспортной дороги «Мархамат-Асака», совершил дорожно-транспортное происшествие, ударив передней частью автомобиля пешехода Б.Б., движущегося по середине проезжей части дороги. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
В результате полученных травм Б.Б. скончался на месте происшествия.
По данному факту в тот же день областной прокуратурой было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 266 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе следствия были назначены судебно-медицинская, судебно-трасологическая и судебно автотехническая экспертизы. По предварительному заключению судебно-медицинской экспертизы установлено, что покойным Б.Б. до происшествия было употреблено большое количество алкоголя. Этот факт также подтвержден показаниями близких родственников и друзей, которые были с Б.Б. немного ранее до происшествия. Также, следственным путем было установлено, что пешеход Б.Б. двигался по встречной движущему автомобилю траектории, на участке, на котором запрещено переходить дорогу.