Turkiya tomoni 40 nafardan ortiq o‘zbekistonliklarni deport qildi
Joriy yilning 4-5-noyabr kunlari Turkiyaning Nig‘de va Kayseri shaharlaridagi deportatsiya markazlarida 40 dan ziyod o‘zbekistonliklar deport qilindi.
O‘zbekistonning Istanbuldagi Bosh konsulxonasi bergan ma’lumotga ko‘ra, Vatanga deport qilingan fuqarolar hujjatlarining muddati tugagan yoki yo‘qotib qo‘ygan va ular shu sababli «ADS Huquq» shirkati bilan hamkorlikda O‘zbekistonga yuborilgan.
Bosh konsulxona, shuningdek, O‘zbekiston fuqarolariga shaxsini tasdiqlash hujjatlarini o‘z yonida olib yurish, e’tiborli bo‘lgan holda yo‘qotib qo‘ymaslik, muddati tugamasdan oldin murojaat qilish yoki vatanga qaytishni tavsiya qilmoqda.

Турция депортировала более 40 узбекистанцев
4–5 ноября более 40 граждан Узбекистана, которые потеряли или просрочили документы, депортировали из Турции на родину, сообщили в Генконсульстве РУз в Стамбуле.
Уточняется, что все наши соотечественники были отправлены в Узбекистан из депортационных центров в Нигде и Кайсери Турции. Депортация состоялась при поддержке компании «АДС Хукук». Причиной принудительного возвращения на родину стали утерянные и просроченные документы.
«Генеральное консульство рекомендует нашим гражданам иметь при себе документы, удостоверяющие личность, быть внимательными и не потерять их, подать заявление до истечения срока действия или вернуться на родину», — заявили в консульстве.