Turkiyadagi O‘zbekiston FVVning qutqaruv otryadi Toshkentga yetib keldi.
Turkiyada 18 kunlik muvaffaqiyatli qidiruv-qutqaruv ishlaridan so‘ng O‘zbekiston Favqulodda vaziyatlar vazirligining otryadi o‘z vataniga qaytdi
6 fevral kuni Turkiyaning janubiy-sharqiy viloyatlarida dahshatli zilzila sabab o‘n minglab insonlar halok bo‘ldi. O‘zbekiston Prezidenti topshirig‘iga ko‘ra, Favqulodda vaziyatlar vazirligining 100 kishidan iborat qidiruv-qutqaruv guruhi tabiiy ofat o‘chog‘i, ya’ni Hatay viloyatiga jo‘natilgan edi.
O‘zbekiston FVV qidiruv-qutqaruv guruhi ishtirokidagi qutqaruv operatsiyasi 2 haftadan ko‘proq davom etdi va shu vaqt ichida ular tomonidan vayronalar ostidan 18 nafar tirik odam va 200 ga yaqin jasadlar olib chiqildi.
Bugun O‘zbekiston qidiruv-qutqaruv guruhi uyga qaytdi. Toshkent xalqaro aeroportida O‘zbekiston Favqulodda vaziyatlar vazirligi xodimlarini ommaviy axborot vositalari, jamoatchilik vakillari, Favqulodda vaziyatlar vaziri va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.

Спасатели Узбекистана вернулись из Турции
Напомним, что 6 февраля в Юго-восточных провинциях Турции произошло разрушительное землетрясение, унёсшее жизни десятков тысяч человек. По поручению Президента Узбекистана в эпицентр стихийного бедствия, а именно в провинцию Хатай, был направлен поисково-спасательный отряд МЧС численностью 100 человек.
«Спасательная операция с участием нашего отряда длилась более 2-х недель и за это время ребята достали из под завалов 18 человек живых и около 200 погибших. Сегодня наши герои прибыли на родину», - говорится в сообщении.
Сотрудников МЧС Узбекистана в международном аэропорту Ташкента встречали представители СМИ, общественность, Министр по чрезвычайным ситуациям и другие официальные лица.