Turkmaniston O‘zbekistonga tranzit yuklarini olib o‘tishga ruxsat berdi
Xorijiy davlatlar transport vositalari haydovchilari mamlakat hududi orqali quyidagi yo‘nalish bo‘ylab tranzit harakatlanadi. «Saraxs (Eron) – Saraxs (Turkmaniston)» – «Farap (Turkmaniston) – Olot (O‘zbekiston)» – «Saraxs (Turkmaniston) – Saraxas (Eron)» nazorat-o‘tkazish punktlari.
Mamlakat hududi bo‘ylab tranzit yuk tashuvlari quyidagi talab va shartlarga rioya etgan holda amalga oshiriladi;
Xorijiy davlatlar transport vositalari haydovchilari Turkmaniston davlat chegarasini kesib o‘tishda tranzit tashuvini amalga oshirish jarayonini rasmiylashtirish uchun zarur bo‘lgan barcha hujjatlarni maxsus sanitar ishlovdan o‘tkazish uchun taqdim etishlari shart;
- belgilangan tartibda avtotransport vositalari sanitar tozzalashdan o‘tkaziladi;
Chegaradan o‘tishda PZR usuli bilan COVID-19 ga test sinovidan o‘tganligi haqida ma’lumotnoma (davlat chegarasidan o‘tishdan oldin kamida 72 soatdan ko‘p bo‘lmagan muddatda), koronavirusga qarshi emlanganlik to‘g‘risidagi sertifikat (oxirgi emlash sanasidan 42 kundan kam bo‘lmagan muddatda) taqdim etilishi shart;
- nazorat-o‘tkazish punktida COVID-19 uchun ekspress-testdan o‘tish;
Turkmaniston hududi bo‘ylab tranzit tashuv yuk avtotransport vositalarining tashkiliy jamlanmasi (avtokolonna)da harakatlanish orqali amalga oshiriladi;
O‘zbekiston va Eron chegarasidan 1 km masofada yuk avtotransport vositalarining tashkiliy jamlanmasi (avtokolonna) tuziladi;
- yuk avtotransport vositalarining tashkiliy jamlanmasi (avtokolonna) tuzish soat tonggi 8:00 dan boshlanadi;
- yuk avtotransport vositalarining tashkiliy jamlanmasi yo‘l politsiyasi maxsus mashinalari kuzatuvi ostida harkatlanadi. Harakat davomida haydovchilarga to‘xtash va avtotransport vositasi kabinasidan chiqish taqiqlanadi;
- yuk avtotransport vositalarining tashkiliy jamlanmasi harakati davomida haydovchilarning dam olishi, transport vositalariga texnik xizmat ko‘rsatish, yonilg‘i quyish, zarur oziq-ovqat mahsulotlarini olish uchun maxsus belgilangan avtoturargohlarda to‘xtash ko‘zda tutilgan;

Узбекистан получил разрешение на транзит грузов через Туркменистан
С 1 июня транспортным средствам иностранных государств разрешены транзитные перевозки грузов через Туркменистан. Об этом сообщила пресс-служба Министерства транспорта Узбекистана.
Маршрут пролегает через пункты пропуска «Фарап» на границе с Узбекистаном (КПП «Алат») и «Серахс» — с Ираном.
Грузовые автомобили должны перемещаться через Туркменистан автоколонной, которая будет формироваться на расстоянии 1 км от границ Узбекистана и Ирана. Её начинают формировать с 8:00 утра.
Автоколонну будет сопровождать дорожная полиция. Водителям во время движения запрещено останавливаться и выходить из кабин автомобилей.
Для отдыха водителей, дозаправки и технического обслуживания машин предусмотрены специальные стоянки.
В случае неисправности или возникновения других проблем во время движения автомобиль выводят из колонны. Правоохранительные органы совместно с Туркменским агентством автомобильного транспорта окажут водителю практическую помощь в решении проблемы.
Для транзита по территории Туркменистана необходимо соблюдать ряд других требований и условий:
• водители должны представить документы, необходимые для оформления транзита через границу Туркменистана для проведения специальной санитарной обработки;
• транспортные средства подлежат санитарной очистке;
• при пересечении границы необходимо предъявить результаты ПЦР-теста на COVID-19 (не менее чем за 72 часа) или справку о прививке от коронавируса (не менее 42 дней с даты последней вакцинации);