Turkmaniston prezidenti 2 kunlik davlat tashrifi bilan O‘zbekistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov 16-17 noyabr kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Oliy darajadagi muzokaralar kun tartibiga O‘zbekiston – Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash, ko‘p qirrali hamkorlikni, birinchi navbatda, siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport, suv-energetika, madaniy va gumanitar sohalarda kengaytirish masalalari kiritilgan.
Tashrif doirasida davlat rahbarlari “Shovot-Toshovuz” chegaraoldi savdo zonasining ochilish marosimida ishtirok etishadi.
O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari xalqaro hamda mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashadilar.
Sammit yakunida Qo‘shma bayonot qabul qilinishi va ikki tomonlama hujjatlar to‘plami imzolanishi rejalashtirilgan.

Президент Туркменистана посетит Узбекистан с государственным визитом
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов 16-17 ноября совершит государственный визит в нашу страну.
В повестку дня переговоров на высшем уровне включены вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-туркменских отношений стратегического партнерства, расширения многопланового сотрудничества, прежде всего в политической, торгово-экономической, транспортной, водно-энергетической и культурно-гуманитарной сферах.
В рамках визита главы государств примут участие в церемонии запуска зоны приграничной торговли «Шават-Дашогуз».
Лидеры Узбекистана и Туркменистана обменяются мнениями по международной и региональной повестке.
По итогам саммита планируется принятие Совместного заявления и подписание пакета двусторонних документов.
Президент Туркменистана также примет участие в седьмой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии.