Turmada o‘tirgan sobiq prezident ikkita haqiqatni aytdi
— To‘g‘risini aytsam, biz yaxshi o‘ynamadik, raqib esa nima qilishi kerak bo‘lsa, buni oshig‘i bilan uddaladi, — dedi Lula da Silva.
U 22-iyun bo‘lib o‘tadigan o‘yinda kosta-rikaliklarni mensimasdan to‘p surish ham qimmatga tushishi mumkinligidan ogohlantirdi.
Qolaversa, sobiq prezident Portugaliya terma jamoasi yetakchisi Krishtianu Ronalduning ajoyib o‘yini va Germaniyaning Meksikadan mag‘lubiyatini ham eslab o‘tdi: «Ikkita haqiqat birinchi turdayoq isbotini topdi: Germaniya yengilmas emas, Ronaldu esa yulduz futbolchilar orasida haqiqatan ham shu nomga loyiq».
Eslatib o‘tamiz, Braziliya federal oliy sudi 2018-yilning aprel oyida Lula da Silvani korrupsiyaga oid jinoyatlari uchun 12 yilga ozodlikdan mahrum qilgandi. Keyinchalik, garchi qamoqda bo‘lsa-da, ashaddiy futbol muxlisi sanalgan sobiq prezident JCh-2018 o‘yinlarini sharhlab borishi haqida OAVda xabarlar paydo bo‘lgandi.

Бывший президент Бразилии из тюрьмы раскритиковал игру своей сборной на ЧМ-2018
Бывший президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва, отбывающий 12-летний срок по делу о коррупции, в эфире телеканала «TVT» высказал недовольство игрой соотечественников на чемпионате мира по футболу в России. Об этом сообщил «Life.ru».
— Честно говоря, правда в том, что мы не играли хорошо, а противник сделал всё, что должен был сделать,— заявил Лула да Силва.
Он также подчеркнул, что футболистам сборной Бразилии не нужно недооценивать команду Коста-Рики, с которой им предстоит сыграть 22 июня.
— В конечном счёте всем известно, что однажды Давид может победить гиганта Голиафа, — добавил экс-глава страны.
При этом Лула да Силва высоко оценил действия лидера португальской сборной Криштиану Роналду, а также упомянул неожиданный проигрыш Германии в поединке с мексиканцами.
— Две истины были доказаны на первом этапе: Германия не является непобедимой, а из главных звёзд только Криштиану Роналду доказал, что он заслуживает этого титула, — заметил политик.
Напомним, в апреле 2018 года Федеральный верховный суд приговорил Лулу да Силву к 12 годам тюрьмы за коррупцию. Ранее в СМИ анонсировалось, что находящийся за решёткой политик, являющийся футбольным болельщиком, будет комментировать матчи мирового первенства в России.