«Ucell». Joylarda abonentlarning muammolariga tezkorlik bilan yechim topilmoqda
Bugungi kunda («Ucell» savdo belgisi ostida) «COSCOM» MChJ 7,5 milliondan ortiq abonentlarga xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Kompaniya tomonidan har bir taklif etilib kelinayotgan yangi mahsulot yoki qo‘shimcha xizmat bu Kompaniyadagi barcha bo‘linmalar bahamjihatlik bilan amalga oshirgan ishlarning natijasidir. Har kuni Kompaniyaning yuqori malakali mutaxassislarni o‘z ichiga olgan jamoasi innovatsion texnologiyalarni mamlakatimizning turli burchaklarida joriy etish maqsadida faoliyat olib boryapti. Bunga iste’molchilarning murojaatlari bilan bog‘liq ravishda doimiy ravishda joylarga chiqishlar ham o‘z hissasini qo‘shib kelmoqda.
Aloqa va axborotlashtirish bozori dunyo bo‘yicha va milliy iqtisodiyotning istiqbolli hamda jadal rivojlanib kelayotgan asosiy sohalardan biri bo‘lib qolmoqda. Zamonaviy dunyoda telekommunikatsiyalar tizimni tashkil etuvchi soha sifatida ahamiyatga ega deb ta’kidlashimiz to‘g‘ri bo‘ladi. Telekommunikatsiyalarning rivojlanishi barqaror rivojlanish manbai sifatida to‘g‘ri qabul qilinadi. Aynan shu sabab, bugungi kunda telekommunikatsiyalar zamonaviy jamiyat hayotida ijobiy o‘zgarishlarga olib keladigan hal qiluvchi omillardan biri sifatida tan olingan.
O‘zbekiston telekommunikatsiya bozorida, bu ayniqsa so‘ngi yillarda yaqqol kuzatilmoqda, iqtisodiyotning rivojlanishiga va aholi ijtimoiy-iqtisodiy hayoti yaxshilanishiga alohida ahamiyat berib kelinmoqda. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalar tizimida olib borilayotgan ishlar tahliliga hamda sohani jadal rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlarni aniqlashga bag‘ishlangan yig‘ilishda mamlakatimiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyev «Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalar barcha sohalarning jadal rivojlanishiga yordam beradi va odamlarga qulayliklar yaratadi», deb ta’kidlagan edilar.
O‘zbekiston uyali aloqa bozorida beshta operator faollik bilan iste’molchilar uchun raqobatli kurash olib boryapti. Shubhasiz, uyali aloqa taraqqiy etishidagi yuksalishning asosiy omili bu texnologiyalarning takomillashishi va raqobat rivojidir. Har bir kompaniya bir xil texnik va texnologik asbob-uskunalar bilan jihozlangan bo‘lib, hattoki bir xil narxlash siyosatiga ega bo‘lgan sharoitlarda, kompaniyalar yangi marketing tashabbuslariga, iste’molchilarning xohish-istaklarini o‘rganishga katta e’tibor berishmoqda.
Bugungi kunda («Ucell» savdo belgisi ostida) «COSCOM» MChJ 7,5 milliondan ortiq abonentlarga xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Kompaniya tomonidan taklif etilib kelinayotgan har bir yangi mahsulot yoki qo‘shimcha xizmat bu Kompaniyadagi barcha bo‘linmalar bahamjihatlik bilan amalga oshirgan ishlarning natijasidir.
Kompaniyaning Toshkent va Farg‘onadagi oyiga millionlab qo‘ng‘iroqlarni qabul qiladigan Call-markazlari ko‘p holatlardan xabardor bo‘lishga yordam beradi. Ishonch telefoni tunu kun ishlaydi va abonentlar unga bepul qo‘ng‘iroq qilishlari mumkin. Har kuni Call-markaz operatorlari abonentlar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotda bo‘lib, «virtual kotib» xizmatini taqdim etib keladilar.
Call-markaz orqali kelib tushadigan axborotdan tashqari, Kompaniya mutaxassislari O‘zbekistonning barcha aholi punktlarida aloqa va xizmat sifatini doimiy ravishda sinovdan o‘tkazib kelishmoqda.
Har kuni Kompaniyaning yuqori malakali mutaxassislarni o‘z ichiga olgan jamoasi innovatsion texnologiyalarni mamlakatimizning turli burchaklarida joriy etish maqsadida faoliyat olib boradilar. Bunga iste’molchilarning murojaatlari bilan bog‘liq doimiy ravishda joylarga tashrif buyurishlar ham o‘z hissasini qo‘shib kelmoqda. Uyali aloqa abonentlari bilan muloqotning odatiy qarashlarini o‘zgartirgan holda, «Ucell» Kompaniyasi har doimgidek davlatimizdagi raqamli texnologiyalar bo‘yicha yo‘l ko‘rsatuvchi maqomini tasdiqlaydi.
Mijozlarga g‘amxo‘rlik ularni tinglashdan boshlanadi. «Ucell» Kompaniyasi Bosh direktori vazifasini bajaruvchi Vladimir Kravchenkodan ibrat olib, Kompaniya mintaqaviy filiallar rahbariyati yordam so‘rab murojaat etgan abonentlar bilan doimiy ravishda uchrashib turadilar. Abonentlar bilan uchrashuvlardan asosiy maqsad bu murojaatlarni o‘rganish bilan hozirgi aloqa sifatini yaxshilash.
Mutaxassislarimiz quyidagi manzillarga tashrif buyurishdi:
- Qoraqalpog‘iston Respublikasi. Qanliko‘l tumani «Boston» QFY.
- Andijon viloyati. Qo‘rg‘ontepa tumani «Navro‘z» QFY va Ulug‘nor tumani «Mingbuloq» QFY.
- Jizzax viloyati. Forish tumani «Qizilqum» va «Qoratosh» QFY, Forish tumani Fayziobod ko‘chasi.
- Buxoro viloyati. Qorako‘l tumani «Xo‘jalar» QFY.
- Qashqadaryo viloyati. Nishon tumani «Shirinobod» QFY.
- Namangan viloyati. Yangiqo‘rg‘on tumani «Qizil yozi» QFY. Namangan shahri Islom Karimov va Kosonsoy ko‘chalari.
- Samarqand viloyati. Ishtixon tumani «Beshbola» mahallasi, Qo‘shrabot tumani «Qiyqim» QFY va Kattaqo‘rg‘on shahri.
- Sirdaryo viloyati. Yangiyer shahri «Binokor» mahallasi, Mirzaobod tumani «Bahoriston» QFY.
- Farg‘ona viloyati. Furqat tumani «Chilgijiyda» QFY, «Jangketmon» QFY va «Navbahor» QFY, Quva tumanidagi «Akbarobod» QFY va Farg‘ona shahri «Sulhtepa» mahallasi.
- Xorazm viloyati. Yangiariq tumani «Ostona» shaharchasi.
Joylarda, har bir uchrashuvdan so‘ng, mobil aloqani yaxshilash bo‘yicha aniq amaliy choralar ko‘rilmoqda. Texnologik uskunalar o‘rnatilib, sozlash ishlari olib borilmoqda, yangi tarif va xizmatlar ishlab chiqilmoqda.
O‘tkazilgan uchrashuvlar natijasidan bir misol: 18-oktyabrdan Farg‘ona, Qashqadaryo, Surxondaryo va Sirdaryo viloyatlarida qulay abonent to‘lovini o‘z ichiga olgan «Marhamat» nomli yangi tarif rejasini joriy etildi.
Yarim yil ichida Kompaniya xitoylik hamkorlar — «ZTE» va «Huawei» bilan birgalikda O‘zbekistonning yettita viloyatida mavjud 4G bazalarini zamonaviylashtirish bo‘yicha 40 million AQSh dollaridan ortiq katta hajmdagi ishlarni amalga oshirdi. Yil oxirigacha barcha viloyatlarda 4G aloqa ishga tushiriladi. 2020-yilning oxiriga borib «Ucell»ning barcha tayanch stansiyalari ushbu texnologiyalar asosida ishlaydi. Yaqin kelajakda mijozlar mobil internet tezligi oshganligini amalda ko‘rib, ishonch hosil qilishlari mumkin.
Kelgusi yilda mamlakatimizning chekka hududlarida ham aloqa sifatini oshirish uchun yangi tayanch stansiyalarni qurish, ularni texnik jihozlash Kompaniya rejasida bor.
Eslatib o‘tish joizki, «Ucell» Kompaniyasi Davlat soliq qo‘mitasi tomonidan mamlakatimizdagi eng yirik soliq to‘lovchisi sifatida qayd etilgan.
«Ucell» mutaxassislari doimo har bir abonent fikriga quloq tutib, inobatga olishga intilishadi. Mamlakatdagi eng yirik uyali aloqa operatorlaridan biri bo‘lgan «Ucell» Kompaniyasi joriy etib kelinayotgan zamonaviy texnologiyalar yordamida hayotning eng yaxshi tarafi hamma joyda mavjud va barcha uchun foydali bo‘lishiga intiladi.

«Ucell». Оперативно решая проблемы абонентов на местах
На сегодняшний день ООО «COSCOM» (торговая марка «Ucell») обслуживает более 7,5 млн абонентов. Каждый предлагаемый компанией новый продукт или дополнительная услуга – результат слаженной работы всех подразделений Компании. Ежедневно команда высококвалифицированных специалистов Компании трудится, чтобы привнести инновационные технологии во все уголки страны. Этому способствуют и регулярные выезды по обращениям потребителей.
Рынок связи и информатизации остается одной из наиболее перспективных и динамично развивающихся базовых отраслей мировой и национальной экономик. Будет верным утверждение, что телекоммуникации в современном мире играют роль системообразующей отрасли. Совершенствование телекоммуникаций справедливо воспринимается как источник обеспечения устойчивого развития. Именно поэтому телекоммуникации на сегодня признаны одним из решающих факторов, приводящих к позитивным изменениям в жизни современного общества.
В Узбекистане рынку телекоммуникаций, особенно это прослеживается в последние годы, отводится особая роль в развитии экономики и улучшении социально-экономической жизни населения. На совещании, посвященном анализу проводимой работы в системе информационных технологий и коммуникаций, определению дополнительных мер по ускоренному развитию сферы Президент страны Шавкат Мирзиёев отмечал, что «Информационные технологии и коммуникации способствуют ускоренному развитию всех сфер, создают удобства для людей».
На рынке сотовой связи Узбекистана активно работают пять операторов, которые ведут конкурентную борьбу за потребителя. Очевидно, что основные двигатели прогресса в продвижении сотовой связи – совершенствование технологий и развитие конкуренции. В условиях, когда каждая из компаний располагает примерно одинаковым техническим и технологическим оснащением и даже похожей политикой ценообразования, большое внимание уделяется новым маркетинговым инициативам компаний, изучению предпочтений и ожиданий потребителей.
На сегодняшний день ООО «COSCOM» (торговая марка «Ucell») обслуживает более 7,5 млн абонентов. Каждый предлагаемый компанией новый продукт или дополнительная услуга – результат слаженной работы всех подразделений Компании.
Держать руку на пульсе во многом помогают Call-центры компании в Ташкенте и Фергане, которые ежемесячно обрабатывают миллионы звонков. Горячая линия работает круглосуточно, звонки по ней бесплатны для клиента. Каждый день операторы Call-центра напрямую взаимодействуют с абонентами, предоставляя услуги «виртуального секретаря».
Помимо информации, поступающей через Call-центры, специалисты Компании проводят регулярные тестирования качества связи и услуг во всех населённых пунктах Узбекистана.
Ежедневно команда высококвалифицированных специалистов Компании трудится, чтобы привнести инновационные технологии во все уголки страны. Этому способствуют и регулярные выезды по обращениям потребителей. Меняя привычный взгляд на общение с абонентами мобильной связи, Компания «Ucell» неизменно подтверждает статус проводника цифровых технологий в стране.
Забота о клиентах начинается с умения слушать. Следуя примеру и.о. генерального директора «Ucell», Владимира Кравченко, топ-менеджеры региональных филиалов Компании регулярно встречаются с абонентами, обратившимися за помощью. Основная цель встреч с абонентами – улучшение текущего качества сети на основе изучения обращений.
Вот только несколько адресов, по которым выезжали специалисты:
- Республика Каракалпакстан. Сельский сход граждан (ССГ) «Бостан» Канлыкульского района.
- Андижанская область. ССГ «Навруз» Кургантепинского района и ССГ «Мингбулок» Улугнорского района.
- Джизакская область. ССГ «Кизилкум» и «Каратош» Фаришского района, улица Файзиобод Фаришского района.
- Бухарская область. ССГ «Хужалар» Каракульского района.
- Кашкадарьинская область. ССГ «Ширинобод» Нишанского района.
- Наманганская область. ССГ «Кизил ези» Янгикурганского района; ул. Ислама Каримова и ул. Касансай г. Наманган.
- Самаркандская область. Махалля «Бешбола» Иштыханского района, ССГ «Кийким» Кошрабатского района и город Каттакурган.
- Сырдарьинская область. Махалля «Бинокор» города Янгиер, ССГ «Бахористон» Мирзаабадского района.
- Ферганская область. ССГ «Чилгижийда», ССГ «Жангкетмон» и ССГ «Навбахор» Фуркатского района, ССГ «Акбаробод» Кувинского района и махалля «Сулхтепа» г. Фергана.
- Хорезмская область. Посёлок «Остона» Янгиарыкского района.
После каждой встречи на местах предпринимаются конкретные практические шаги по улучшению мобильной связи. Проводится настройка и переоснащение технологического оборудования, разрабатываются новые тарифы и услуги.
Пример одного из результатов проведённых встреч: введение с 18 октября на территориях Ферганской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Сырдарьинской областей нового тарифного плана «Marhamat» с выгодной абонентской платой.
За полгода компания совместно с китайскими партнерами «ZTE» и «Huawei» проделала большой объём работ по модернизации существующих 4G баз в семи регионах Узбекистана на сумму более 40 млн. долларов. До конца года во всех областях появится 4G. К концу 2020 года все базовые станции «Ucell» будут работать по этой технологии. В скором времени клиенты смогут на деле убедиться в улучшении скорости мобильного интернета.
В будущем году в планах Компании модернизация технического оснащения и строительство новых базовых станций для улучшения связи и в отдаленных районах страны.
Нелишне будет напомнить, что Компания «Ucell» отмечена Государственным налоговым комитетом как один из самых крупных налогоплательщиков страны.
Специалисты «Ucell» всегда стараются услышать и принять во внимание мнение каждого абонента. Один из крупнейших операторов сотовой связи страны стремится к тому, чтобы с помощью современных технологий, внедряемых Компанией «Ucell», лучшее качество жизни было доступно повсеместно и полезно каждому.