Olimlar koronavirus odam tomonidan yaratilmaganini isbotlashdi
Xitoylik va britaniyalik olimlar o‘z tadqiqotlarida COVID-19ning tabiiy kelib chiqishini isbotladilar. Bu haqda xorij matbuoti xabar bermoqda.
Tadqiqot mualliflaridan biri Chun-Ining ta’kidlashicha, 2003-yilgi SARS-CoV virusi bilan taqqoslaganda SARS-CoV-2 koronavirusi odam populyasiyasiga juda moslashgan. Uning jonivordan odamga moslashuvchanligi o‘zgarishi uzoqroq davom etishi kerak edi.
Moslashuvchanlikdagi bunday o‘zgarish hozirgi koronavirus pandemiyasi boshlanishidan oldin va bosqichma-bosqich yuz bergan bo‘lishi mumkin. Shu bois SARS-CoV-2 katta shahardagi jonivorlar bozorida yoki bo‘lmasa laboratoriyada rivojlana olmaydi.
Tadqiqot chog‘ida mutaxassislar COVID-19 viruslarining tarqalishi yovvoyi hayvonlarda ham, odamlarda ham takroriy o‘zaro zararlanishga duchor bo‘lgan degan xulosaga kelishdi. Shu bilan birga, vaqt o‘tishi bilan viruslar odamlarga moslasha oladigan mutatsiyalarni to‘playdi.
JSST bosh direktori Tedros Adan Gebreyesus koronavirusning kelib chiqishi borasida laboratoriyadan tarqagan bo‘lishi mumkin degan taxminni tan oldi. Shu munosabat bilan tashkilot dastlabki yuqtirish holatlari qayd etilgan laboratoriyalarni tekshirishni rejalashtirmoqda.

Ученые доказали, что коронавирус не мог быть создан человеком
Китайские и британские ученые в своем исследовании доказали природное возникновение COVID-19, передает ИА «NewTimes.kz» со ссылкой на lenta.ru.
Один из авторов исследования Чун-И отметил, что по сравнению с вирусом SARS-CoV 2003 года коронавирус SARS-CoV-2 очень хорошо адаптирован к человеческим популяциям, и изменение его адаптивности от животного-хозяина к человеку должно было оказаться более значительным.
Такой сдвиг в приспособляемости мог случиться лишь до начала нынешней пандемии коронавируса и с помощью пошагового выбора. Поэтому, SARS-CoV-2 не мог развиться на рынке животных в большом городе и, что еще менее вероятно, в лаборатории.
В ходе исследования специалисты пришли к выводу, что вспышки COVID-19 вирусы были подвергнуты повторным взаимным инфекциям как у диких животных, так и у людей. В то же время в течение долгого времени в вирусах копятся мутации, которые смогли адаптироваться к человеку.
Гендиректор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус допустидл версию происхождения коронавируса, в которой предполагается его утечка из лаборатории. В связи с этим организация планирует проверить лаборатории, около которых были первые случаи заражения.