Shavkat Mirziyoyev Putin bilan Ukrainadagi vaziyat yuzasidan fikr almashdi
21-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi. Bu haqda davlat rahbariningmatbuot xizmati xabar bermoqda.
Qayd etilishicha, suhbat avvalida Rossiya Prezidenti davlatimiz rahbari va O‘zbekistonning ko‘p millatli xalqini bahor va yangilanish bayrami – Navro‘z bilan samimiy tabriklab, farovonlik va ravnaq tiladi.
Yetakchilar mamlakatlarimiz o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi bilan ham bir-birini chin yurakdan qutladilar.
Keyingi yillarda O‘zbekiston-Rossiya hamkorligi misli ko‘rilmagan yuksak – strategik sheriklik va ittifoqchilik darajasiga chiqqani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
Amaliy hamkorlikning samarali mexanizmlari faoliyat yuritmoqda, uning eng muhim yo‘nalishlari bo‘yicha yaqin muloqot yo‘lga qo‘yilgan. Tovar ayirboshlash barqaror oshib bormoqda. O‘tgan yil yakunida o‘zaro savdo ko‘rkatkichi 7,5 milliard dollarga yetdi, joriy yil boshidan esa 50 foizga ortdi.
Ustuvor investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Rossiyaning mamlakatimiz iqtisodiyotiga investitsiyalari hajmi qariyb 10 milliard dollarni tashkil etmoqda. Ikki mingdan ziyod qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda.
Rossiyaning nufuzli delegatsiyasi shu hafta poytaxtimizda bo‘lib o‘tadigan Toshkent Xalqaro investitsiya forumi ishida ishtirok etishi kutilmoqda.
Faol madaniy-gumanitar almashinuv davom etmoqda.
Muloqotda savdo, investitsiyalar, sanoat kooperatsiyasi kabi muhim sohalarda, shu jumladan O‘zbekiston va Rossiya hududlarining yetakchi korxonalarini jalb qilgan holda ko‘p qirrali ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish va mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi.
Ikki mamlakat vazirlik va idoralarining oliy darajada erishilgan kelishuvlarni keng ko‘lamda amalga oshirish bo‘yicha faol aloqalari va o‘zaro muvofiqlashgan ishini davom ettirish muhim ekani qayd etildi.
Mintaqa va xalqaro kun tartibidagi masalalar, shu jumladan Ukraina atrofida yuzaga kelayotgan vaziyat yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek do‘stona va ishonch ruhida o‘tdi, deyiladi xabarda.

Шавкат Мирзиёев и Путин обсудили ситуацию вокруг Украины
21 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Об этом сообщила пресс-служба главы нашего государства.
В начале беседы Президент России сердечно поздравил главу нашего государства и многонациональный народ Узбекистана с праздником весны и обновления – Навруз, искренне пожелав благополучия и процветания.
Лидеры Узбекистана и России также обменялись теплыми поздравлениями в связи с 30-летием установления дипломатических отношений между двумя странами.
С особым удовлетворением отмечено, что за последние годы узбекско-российское сотрудничество вышло на беспрецедентно высокий уровень стратегического партнерства и союзничества.
Действуют эффективные механизмы практического взаимодействия и налажен тесный диалог по его важнейшим направлениям. Устойчиво растет товарооборот. По итогам прошлого года показатель взаимной торговли достиг 7,5 миллиардов долларов, а с начала этого года он вырос на 50 процентов.
Осуществляются приоритетные инвестиционные проекты. Объем российских инвестиций в экономике нашей страны составляет порядка 10 миллиардов долларов. Действует более 2 тысяч совместных предприятий.
Ожидается участие представительной делегации России в работе Ташкентского Международного инвестиционного форума, который пройдет на этой неделе в столице нашей страны.
Продолжается активный культурно-гуманитарный обмен.
В ходе разговора были обсуждены перспективы дальнейшего развития и укрепления многопланового двустороннего сотрудничества в ключевых сферах, таких как торговля, инвестиции, промышленная кооперация, в том числе с подключением ведущих предприятий регионов Узбекистана и России.
Отмечена важность продолжения интенсивных контактов и скоординированной работы министерств и ведомств двух стран, направленных на полномасштабную реализацию договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
Состоялся обмен мнениями по региональной и международной повестке, в том числе по складывающейся ситуации вокруг Украины.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и России прошел в традиционно дружественной и доверительной атмосфере.