Urganch shahar prokuraturasining mansab mavqeidan foydalangan katta tergovchisi qo‘lga olindi.
U bosh prokuratura huzuridagi Departamentning viloyat boshqarmasi tomonidan mahalliy fuqaroga nisbatan qo‘zg‘atilib, o‘zining hamkasbi tomonidan dastlabki tergov harakatlari olib borilayotgan jinoyat ishini ayblov xulosasi bilan sudga yuborilmasdan, tergovda tugatib berish evaziga 3000 AQSh dollari talab qilgan.
Oqibatda katta tergovchi 2025-yilning 16-28-may oralig‘ida 1000 AQSh dollari, 10 mln so‘m, qiymati 1000 AQSh dollariga teng bo‘lgan 1 dona seyf va 1 mln 300 ming so‘mlik 1 dona ish stoli jamlanmasini firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritadi.
Ammo, fuqaro o‘ziga nisbatan Jinoyat Kodeksining 25,168 moddasi 1-qismi va 28,211-moddasi 1-qismi bilan qo‘zg‘atilgan jinoyati ishi dastlabki tergovda tugatilmasdan, ayblov xulosasi bilan sudga yuborilganligini bilgach, tergovchidan muqaddam berilgan pul mablag‘lari va ashyolarni qaytarib berishini talab qiladi.
Shundan so‘ng, tergovchi 1000 AQSh dollari, qiymati 1000 AQSh dollariga teng bo‘lgan 1 dona seyf va 1 mln. 300 ming so‘mlik 1 dona ish stoli jamlanmasini fuqaroga qaytarib bergan vaqtida DXXning Xorazm viloyati bo‘yicha boshqarmasi hamda viloyat prokuraturasi xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda tergovchiga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi, deyiladi xabarda.

Старший следователь прокуратуры города Ургенч, воспользовавшись своим служебным положением, потребовал 3000 долларов США за прекращение уголовного дела, возбужденного Управлением Департамента при Генеральной прокуратуре в отношении местного жителя, и находящегося в стадии предварительного расследования у его коллеги, без направления обвинительного заключения в суд. Об этом сообщает пресс-служба СГБ.
В результате, в период с 16 по 28 мая 2025 года, старший следователь мошенническим путём получил 1000 долларов США, 10 миллионов сумов, 1 сейф стоимостью 1000 долларов США и 1 комплект офисной мебели стоимостью 1 миллион 300 тысяч сумов.
Однако, узнав, что уголовное дело, возбужденное в отношении него по части 1 статьи 25,168 и части 1 статьи 28,211 Уголовного кодекса, не было прекращено на стадии предварительного расследования, а было направлено в суд с обвинительным заключением, гражданин потребовал у следователя вернуть переданные ему денежные средства и имущество.
Следователь был задержан с вещественными доказательствами когда возвращал гражданину 1000 долларов США, 1 сейф стоимостью 1000 долларов США и 1 комплект офисной мебели стоимостью 1 миллион 300 тысяч сумов.
В настоящее время в отношении следователя возбуждено уголовное дело и применена мера пресечения в виде заключения под стражу.