Urganch xalqaro aeroporti «Еng yaxshi aeroport» xalqaro tanlovida sovrindor bo‘ldi
«Urganch» xalqaro aeroporti 2017-yildagi faoliyati natijalari bo‘yicha «Aeroport rivojiga qo‘shgan katta hissasi uchun» nominatsiyasida g‘alaba qozondi va «MDH davlatlarida eng yaxshi aeroport» tanlovining sovrindoriga aylandi. Bu haqida O‘zbekiston milliy aviakompaniyasi rasmiy saytida xabar berildi.
«Aeroport» FA uyushmasi tomonidan har yili tashkil etiladigan mazkur nufuzli tanlovda Urganch shahri aeroporti 2012-yildan buyon ishtirok etib, o‘tgan davr davomida qator yo‘nalishlarda tengsiz deb topilgan. Xususan, 2012-2014-yillarda «Ishlab chiqarish rivojiga qo‘shgan katta hissasi uchun», 2015-yilda «MDH davlatlarida eng yaxshi aeroport», 2016-yilda «Shiddat bilan rivojlanayotgan aeroport» va «Turizm rivojiga qo‘shgan katta hissasi uchun» kabi nominatsiyalarda g‘olib bo‘lgan.
O‘tgan yilda «Urganch» xalqaro aeroportida 1567 qatnov va 282136 yo‘lovchi, shu jumladan 43848 nafar xorijiy sayyohga xizmat ko‘rsatildi, 16649 tonna yuk, 11,141 tonna pochta va 14,305 tonna pullik bagaj jo‘natildi.
Bu yilgi yoz mavsumida ham aeroport «O‘zbekiston havo yo‘llari» MAK samolyotlarida, jumladan, Parij, Milan, Rimdan amalga oshirilayotgan charter qatnovlarida Urganch shahriga tashrif buyurayotgan ko‘plab turistlarni qabul qilmoqda.

Международный аэропорт Ургенча признан лучшим аэропортом года
Международный аэропорт «Ургенч» вновь стал лауреатом конкурса «Лучший аэропорт года стран-участниц СНГ», одержав победу в номинации «За большой вклад в развитие аэропорта» по итогам работы 2017 года. Об этом сообщила пресс-служба НАК.
В данном конкурсе, ежегодно проводимом Ассоциацией «Аэропорт» ГА, аэропорт г.Ургенча принимает участие с 2012 года. Он не раз становился победителем в различных номинациях: с 2012 по 2014 годы – «За большой вклад в развитие производства», в 2015 году – «Лучший аэропорт года стран-участниц СНГ», в 2016 году – сразу в двух номинациях «Динамично развивающийся аэропорт» и «За большой вклад в развитие туризма».
Эта награда - Почетная грамота и Кубок Ассоциацией «Аэропорт» ГА – результат сплочённой работы всего коллектива, благодаря которой было обеспечено стабильное функционирование Ургенчской воздушной гавани и выполнение всех производственных показателей на 2017 год.
По итогам деятельности за прошлый год в аэропорту «Ургенч» обслужено 1567 рейсов, на прилет и вылет обслужено 282136 пассажиров, в том числе 43848 иностранных туристов, отправлено 16,649 тонн груза, 11,141 тонн почты и 14,305 тонн платного багажа.
Сегодня, в разгар туристического сезона, аэропорт принимает большое количество туристов, которые прибывают на авиалайнерах НАК «Узбекистон хаво йуллари», в том числе и чартерными рейсами из Парижа, Милана, Рима и других городов. И коллектив воздушной гавани прикладывает все усилия, чтобы предоставить высокий уровень сервиса как прибывающим, так и убывающим пассажирам при полном обеспечении безопасности полетов.