Germaniyada O‘zbekiston sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish konsepsiyasi taqdimoti o‘tkazildi
Ayni paytda O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi delegatsiyasi Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyatining (GIZ) «O‘zbekistonda zamonaviy yuqori texnologiyali tibbiy asbob-uskunalar bilan ishlash uchun tibbiy va texnik xodimlarning malakasini oshirish» loyihasida ishtirok etmoqda.
19-fevral kuni Gamburg shahrida loyiha ishchi guruhi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan «2019 — 2025-yillarda O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish konsepsiyasi» mavzusida taqdimot o‘tkazildi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vaziriligi axborot xizmati xabar bermoqda.
«So‘zga chiqqanlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash tizimini tubdan takomillashtirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Farmoni bilan «2019 — 2025-yillarda O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish konsepsiyasi» tasdiqlangani hamda shu asosda mamlakat sog‘liqni saqlash tizimini boshqarish va moliyalashtirishning butunlay yangi tizimiga o‘tkazilayotganini ta’kidlashdi. Shuningdek, taqdimotda shoshilinch tibbiy yordam xizmatini yanada takomillashtirish, O‘zbekiston sog‘liqni saqlash sohasiga yuqori texnologiyalarni sotib olish bo‘yicha shartnomalarni tayyorlash yuzasidan ko‘rilgan chora-tadbirlar haqida so‘z yuritildi»,-deyiladi xabarda.
Bundan tashqari, o‘zbekistonlik mutaxassislar Germaniya tibbiyot modelini o‘rganish orqali O‘zbekistonda sohani yuqori texnologiyalar asosida rivojlantirishda ikki mamlakat mutaxassislari hamkorligini yanada jadallashtirish lozimligini ta’kidladi.
27-fevralga qadar davom etadigan tashrif davomida delegatsiya a’zolari Germaniya sog‘liqni saqlash tizimida moliyalashtirish masalalari va boshqarish usullari, zamonaviy tibbiy texnologiyalarni boshqarish tamoyillari bilan yaqindan tanishadi. Bundan tashqari, mamlakatning yetakchi tibbiyot muassasalarini, tibbiy ta’lim va xizmat ko‘rsatish sohasidagi tibbiy uskunalar ishlab chiqaruvchilari bilan uchrashuvlar o‘tkazish rejalashtirilgan.

В Германии презентовали Концепцию развития системы здравоохранения Узбекистана
В эти дни делегация Министерства здравоохранения Узбекистана находится в Германии, участвуя в проекте Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) «Повышение квалификации медицинского и технического персонала для работы на современном высокотехнологичном медицинском оборудовании в Узбекистане».
19 февраля в городе Гамбурге состоялось совещание рабочей группы, где делегация из Узбекистана провела презентацию на тему «Новая концепция развития в медицинском секторе Узбекистана на 2019 — 2025 годы». Об этом сообщает информационная служба Минздрава.
«Выступающие отметили, что с утверждением Указом Президента Узбекистана «О комплексных мерах по коренному совершенствованию системы здравоохранения Республики Узбекистан» Концепции развития системы здравоохранения Республики Узбекистан на 2019 — 2025 годы система здравоохранения страны переходит в абсолютно новую систему управления здравоохранением и финансирования сферы», - говорится в сообщении.
Также говорилось о мероприятиях, осуществляющихся по оптимизации процессов в области неотложной медицинской помощи, подготовке контрактов на экспорт и импорт высоких технологий в сфере здравоохранения Узбекистана.
Кроме того, наши специалисты отметили, что представителям здравоохранения двух стран необходимо сотрудничать в области развития медицины, важно освоить модель медицины Германии, где здравоохранение и высокие технологии в этой сфере развиты.
В ходе поездки, которая продлится до 27 февраля, специалисты Министерства здравоохранения и его подведомственных учреждений также будут информированы о принципах управления больницами, вопросах финансирования здравоохранения, а также управления медицинскими технологиями в рамках системы здравоохранения Германии, изучат работы медицинских учреждений этой страны, а также наладят связи с производителями медицинского оборудования в области обучения и обслуживания.