Tergov natijalariga ko‘ra, 66 yoshli Jozef Matamata 24 yil davomida samoalik fuqarolarni yaxshi maoshli ishga qiziqtirib Yangi Zelandiyaga chorlagan. Aslida polineziyalik muhojirlar Matamataning uyi va fermasida har kuni tekinga ishlashga majbur qilingan. Bo‘yin tovlaganlar esa ayovsiz kaltaklangan.
Sud jarayonida Matamata Samoa matai sardori unvoniga ega ekanligi ko‘plab kishilarning aldanib qolishiga sabab bo‘lgani aniqlandi.
Matamata, shuningdek, o‘zining 13 nafar «o‘lja»siga kompensatsiya sifatida 183 ming Yangi Zelandiya dollari (122 ming AQSh dollari) to‘lab berishiga to‘g‘ri keladi. Ularning eng kichigi Yangi Zelandiyaga kelganida bor-yo‘g‘i 12 yoshda bo‘lgan.

В Новой Зеландии вождя из Самоа приговорили к 11 годам за рабовладение
Суд в Новой Зеландии приговорил к 11 годам тюремного заключения вождя из Самоа, который обвинялся в порабощении своих соплеменников, сообщает местный портал Stuff.
Как установило расследование, 66-летний Джозеф Матамата на протяжении 24 лет заманивал в Новую Зеландию самоанских граждан, соблазняя их хорошо оплачиваемой работой. В действительности полинезийских мигрантов ждал ежедневный бесплатный труд на фермах и в доме самого Матаматы. В случае отказа трудиться их избивали.
В ходе судебного процесса отмечалось, что Матамата носил титул самоанского вождя-матаи, что вызывало особое доверие обманутых им людей.
Матамате также предстоит выплатить 183 тысячи новозеландских долларов (122 тысячи долларов США) в качестве компенсации своим 13 жертвам, самому младшему из которых было 12 лет в момент приезда в Новую Зеландию.