Shiroq haqida teleserial va Behbudiy haqida badiiy film suratga olinadi
«O‘zbekkino» Milliy agentligi va Samarqand viloyati hokimligi tomonidan o‘zbek xalqining tarixiy siymolariga bag‘ishlangan filmlarni suratga olish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Ulardan ahamoniylarga qarshi kurashgan cho‘pon Shiroq haqidagi serialdir.
Keyingi loyiha jadidchilik harakatining taniqli namoyandalaridan biri, yozuvchi va dramaturg Mahmudxo‘ja Behbudiy haqida badiiy film yaratishdan iborat. Bu yil O‘zbekistonda Mahmudxo‘ja Behbudiyning 145 yilligi keng nishonlanadi.
Mahmudxo‘ja Behbudiy haqidagi filmni Samarqandda shu yilning oxirigacha suratga olish rejalashtirilgan.
Tomonlar Shiroq haqidagi teleseriallarni suratga olishda maslahatchi sifatida chet ellik rejissyorlarni taklif qilishga qaror qilishdi.
Navoiy viloyatida ham filmni suratga olish masalasi muhokama qilinmoqda. Ushbu viloyat hududida filmda Shiroqning dushmanlarni adashtirishiga mos keladigan sahrolar bor. Shu munosabat bilan «O‘zbekkino» va Samarqand viloyati hokimligi ushbu loyihada ishtirok etish uchun Navoiy viloyati hokimligi vakillarini taklif qilishmoqchi.
Shiroq haqidagi teleserialning ssenariysi Nazar Eshonqul taxallusi bilan tanilgan yozuvchi va kinodramaturg, 20 dan ortiq serial va badiiy filmlar ssenariysini yozgan Nazar Xoliqulovga tegishli.
«O‘zbekkino» rahbariyati yuqoridagi filmlarning rejissyorlarini tanlov asosida tanlab olishni rejalashtirmoqda.

В Узбекистане снимут телесериал о Шираке и художественный фильм о Махмудходже Бехбуди
Национальное агентство «Узбеккино» и хокимият Самаркандской области достигли соглашения о съемках фильмов, посвященных историческим личностям Узбекистана. Один из них – сериал о Шираке - пастухе из племени саков, который заманил и погубил в пустыне значительную часть захватчиков персидской армии царя Дария.
В качестве консультантов по съёмкам телесериала о Шираке будут приглашены зарубежные режиссеры.
«Также обсуждается вопрос о проведении съёмок на территории Навоинской области. Именно там, согласно историческим фактам, находятся безлюдные пустыни, в которые смелый и мужественный Ширак завел войска персидских захватчиков. В связи с этим «Узбеккино» и Самаркандский хокимият планируют пригласить хокимият Навоийской области к участию в данном проекте»,-говорится в сообщении.
Сценаристом телесериала о Шираке выступил Назар Холикулов, известный под псевдонимом Назар Эшонкул - писатель, киносценарист, автор сцен более 20 сериалов и художественных фильмов.
Следующий проект - создание художественного фильма о Махмудходже Бехбуди - известном просветителе, одном из видных деятелей джадидизма, выдающемся литераторе и драматурге, сообщили в пресс-службе агентства.
Напомним, в этом году в Узбекистане широко отметят 145-летие Махмудходжи Бехбуди. Киноленту о нем планируется снять на территории Самарканда до конца текущего года.