Uydan turib STIR (INN) olish yoki uni o‘zgartirish imkoni paydo bo‘ldi
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my2.gov.uz)da jismoniy shaxslar uchun STIR olish yoki uning ma’lumotlarini o‘zgartirish xizmati ishga tushirildi.
Mazkur xizmat orqali soliq to‘lovchi murojati bo‘yicha identifikatsion raqamlarini aniqlab olishi, shuningdek STIR ma’lumotlarini qisqa vaqt ichida o‘zgartirishi mumkin. Murojaat yuborilganidan so‘ng STIR guvohnomasi elektron ko‘rinishda murojaatda ko‘rsatilgan elektron pochta manziliga taqdim etiladi.
Xizmatdan foydalanish uchun pasport nusxasi (yashash joyi ma’lumotlari bilan) kerak bo‘ladi.
Davlat soliq xizmati organlarida soliq to‘lovchiga identifikatsion raqam (STIR) berish yoki hisob ma’lumotlariga o‘zgartirish kiritish uchun soliq to‘lovchi jismoniy shaxs:
1. Tegishli amalni tanlaydi (hisobga qo‘yish yoki hisob ma’lumotlariga o‘zgartirish kiritish);
2. Ariza shaklini elektron to‘ldiradi;
3. Skanerlangan pasport nusxasini yuklaydi;
4. Doimiy yashash manzili bo‘yicha davlat soliq inspeksiyasiga elektron arizani yuboradi.
Mazkur jarayondan so‘ng 3 ish kuni davomida davlat soliq xizmati organlarida hisobga qo‘yilganligi bo‘yicha guvohnomani arizada ko‘rsatilgan elektron pochta manzilidan oladi.
Endi familiya yoki shaxsiy pasport ma’lumotlarini o‘zgartirgan taqdirda, O‘zbekiston fuqarolari amaldagi STIR ma’lumotlarni o‘zgartirish uchun soliq qo‘mitasi bo‘linmalariga tashrif buyurishlari talab etilmaydi. Uni my2.gov.uz orqali ko‘chaga chiqmasdan turib yoki o‘zlariga yaqin Davlat xizmatlari markaziga borib o‘zgartirishlari mumkin.

В Узбекистане запустили онлайн услугу по смене или получению нового ИНН
На Едином портале интерактивных государственных услуг (my2.gov.uz) запущена новая государственная услуга «Получение ИНН или замена данных в ИНН для физических лиц», сообщает корреспондент Podrobno.uz.
«Данная услуга позволяет пользователям, не посещая органы налогового комитета, подать заявку на получение нового идентификационного номера налогоплательщика или заменить данные за короткий срок», – отметили в Мининфокоме.
Теперь при смене фамилии или личных паспортных данных гражданам Узбекистана не обязательно посещать органы налогового комитета для внесения изменений в действующий ИНН. Это можно сделать, не выходя из дома посредством ЕПИГУ или посетив ближайший офис Центра государственных услуг.
Для постановки на учет в органах государственной налоговой службы с присвоением идентификационного номера налогоплательщика или внесения изменений в учетные данные пользователь – физическое лицо:
1. Выбирает необходимую опцию (постановка на учет или изменение учетных данных)
2. Заполняет электронную форму заявления
3. Прикрепляет сканированную копию паспорта
4. Отправляет электронное заявления в государственную налоговую инспекцию по основному месту жительства
5. В течение 1 дня получает удостоверение о постановке на учет в органах государственной налоговой службы на электронную почту, указанную в заявлении