Vaksina ishlab chiquvchilar Trampning bosimidan qo‘rqishmoqda
Ta’kidlanishicha, AQSh ijtimoiy xizmat va sog‘liqni saqlash vazirligi aprel oyida pandemiyaga qarshi kurashishning eng yaxshi yo‘li COVID-19 vaksinasini ertaroq ishlab chiqish ekanligini ma’lum qilgandi. Uni 2020-yil oktyabrda ishlab chiqishni va’da bergandi. Bu Trampning noyabrda bo‘lib o‘tadigan prezident saylovlarigacha «virusni jilovlash» xohishiga to‘la mos kelardi. Biroq muddatni kechiktirishga to‘g‘ri keldi: endi 2020-yilning oxiri — 2021-yilning boshlarida millionlab doza vaksina ishlab chiqish rejalashtirilmoqda.
Hukumatdagi ekspertlar Tramp tezroq dori ishlab chiqarish uchun oziq-ovqat va dori-darmon sifatini nazorat qilish boshqarmasiga (FDA) bosim o‘tkazishi mumkinligidan cho‘chishmoqda. Chunki bu saylovda g‘alaba qozonish uchun kerak: prezident vaksinani saylovchilarga «syurpriz» qilmoqchi. Ekspertlarning fikricha, natijada u virus haqida yetarli bo‘lmagan ma’lumotlarga e’tibor bermasligi va sifatsiz vaksinani chiqarishi mumkin.
«The New York Times»ning yozishicha, Amerika yetakchisi chindan ham vaksina ishlab chiquvchilarni shoshirmoqda. Chunki Tramp Shimoliy Karolinadagi biotexnologik laboratoriyaga borib, u yerda dorini rekord darajada qisqa fursat ichida chiqarishga va’da berdi. Bundan tashqari, u FDA «ishini yaxshi uddalayotgani» va preparatni «muddatidan ancha erta» ishlab chiqishga ulgurishini bir necha bor ta’kidlagan. Gazetaning yozishiga qaraganda, bularning bari farmatsevtika kompaniyalarini boshi berk ko‘chaga kiritib qo‘yadi: ular ma’muriyat talablari bilan to‘liq tekshirilmagan vaksina ishlab chiqarishga oid xavfsizlik masalalari o‘rtasida muvozanat saqlashga to‘g‘ri keladi.

Разработчики вакцины от коронавируса испугались давления Трампа
Разработчики вакцины от коронавируса испугались того, что в их работу вмешается политика: американский лидер Дональд Трамп может оказывать на них давление. Об этом пишет The New York Times со ссылкой на источники в Белом доме.
Отмечается, что министерство здравоохранения и социальных служб США еще в апреле называло лучшим способом борьбы с пандемией скорейшую разработку вакцины против COVID-19. Ее обещали выпустить к октябрю 2020-го, что сочеталось с желанием Трампа «обуздать вирус» к президентским выборам в ноябре. Однако сроки пришлось перенести: теперь планируется разработать миллионы доз вакцины к концу 2020-го — началу 2021 года.
Эксперты в правительстве опасаются, что Трамп может давить на Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов (FDA) ради скорейшей разработки лекарства. Это нужно, чтобы победить на выборах: президент хочет сделать вакцину «сюрпризом» для избирателей. Эксперты считают, что тем самым он может проигнорировать недостаточные данные по вирусу и выпустить некачественную вакцину.
The New York добавляет, что американский лидер действительно торопит разработчиков. Так, Трамп уже посещал биотехнологическую лабораторию в Северной Каролине, где обещал выпустить лекарство в рекордно короткие сроки. Помимо этого, он настаивал на том, что FDA «прекрасно справляется» и успеет разработать препарат «намного раньше графика». В газете утверждают, что все это ставит фармацевтические компании в тупик: они балансируют между требованиями администрации и соображениями безопасности, в соответствии с которыми вакцину лучше не выпускать, пока она не проверена.