Vazirlik 16 yoshga to‘lgan bitiruvchilarni ogohlantirdi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 16 yoshga to‘lgan maktab bitiruvchilaridan o‘z vaqtida pasport (ID karta) olishlarini so‘radi.
Qayd etilishicha, abituriyentlarning oliy ta’lim muassasalariga kirishi uchun tegishli hujjatlarni onlayn topshirish uchun bitiruvchilarning pasport (ID karta) ma’lumotlarini ABITUR elektron dasturiga kiritish talab etiladi. Shuning uchun 16 yoshga to‘lgan har bir bitiruvchi o‘z vaqtida pasport (ID karta) olishi zarur.
Ushbu jarayonda bitiruvchilarga yanada qulaylik yaratish maqsadida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining elektron ma’lumotlar bazasi Bilim va malakalarni baholash agentligining ABITUR elektron dasturi bilan integratsiya qilingan.
Bugungi kunga qadar joriy o‘quv yilida maktablarni tamomlayotgan 400 mingdan ortiq o‘quvchining 16 yoshga to‘lgan 55 ming (14%) nafari pasport (ID karta) olmaganligi sababli ularning ma’lumotlari elektron bazaga hozircha kiritilmagan.
«Hurmatli ota-onalar, aziz bitiruvchilar!
Farzandingizning konstitutsiyaviy huquqidan foydalangan holda, 16 yoshga to‘lgan farzandlaringizni o‘z vaqtida pasport (ID karta) olishini ta’minlashingizni, maktab ma’muriyatidan esa bitiruvchilarning pasport (ID karta) ma’lumotlarini elektron bazaga kiritib, ularni kelgusida oliy ta’lim muassasalariga hujjat topshirishida zarur ko‘mak berishingizni so‘raymiz», deyiladi vazirlik xabarida.
Ma’lumot uchun: Pasport (ID karta) olish uchun hududiy ichki ishlar organlarining Migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘limlari va Davlat xizmatlari markazlariga murojaat etish zarur.

Выпускников школ попросили вовремя получить паспорт (ID-карты)
Министерство дошкольного и школьного образования попросило выпускников школ, достигших 16-летнего возраста, своевременно получать паспорт (ID-карту).
Как известно, для подачи соответствующих документов для поступления в высшие учебные заведения в онлайн-режиме требуется внесение паспортных (ID-карт) данных выпускников в электронную программу ABITUR.
Для удобства выпускников в данном процессе, электронная база данных Министерства дошкольного и школьного образования интегрирована с электронной программой Агентства по оценке знаний и навыков ABITUR.
На текущий момент из более чем 400 тысяч выпускников школ текущего учебного года, достигших 16-летнего возраста, 55 тысяч (14%) еще не получили паспорта (ID-карты), следовательно, их данные еще не внесены в электронную базу данных.
«Уважаемые родители, пользуясь конституционным правом вашего ребенка, просим обеспечить своевременное получение вашими детьми, достигшими 16-летнего возраста, ID-карты, а администрации школ должны внести данные выпускников в электронную базу. Для получения паспорта необходимо обратиться в отделы миграции и гражданства территориальных органов внутренних дел», - добавили в министерстве.
Для информации: Для получения паспорта (ID-карты) необходимо обратиться в отделы регистрации миграции и гражданства и центры государственных услуг региональных органов внутренних дел.