Vazirlik «so‘nggi qo‘ng‘iroq» bo‘yicha tavsiyalarini berdi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi «Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida 2022/2023-o‘quv yilini yakunlash va «so‘nggi qo‘ng‘iroq» tadbirlarini o‘tkazish bo‘yicha tavsiyalar» ishlab chiqdi.
Unga ko‘ra, maktab ma’muriyatiga quyidagilar tavsiya qilingan:
— umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida «so‘nggi qo‘ng‘iroq» tadbirlari 25 may kuni ertalab soat 08:00 dan 09:00 ga qadar «Ilmni qadrlang, ilmga intiling!» shiori ostida tashkil etish tavsiya qilingan.
— tadbirni tartibli o‘tkazish va o‘quvchilar xavfsizligini ta’minlash maqsadida o‘quvchilar sonidan kelib chiqqan holda ushbu tadbirga faqatgina 1-, 4-, 9-, 11-sinf o‘quvchilarini jalb etish;
— tadbirni mahalla qo‘mitasi, ota-onalar va huquqni muhofaza qilish idoralari vakillari bilan hamkorlikda yong‘in va texnika xavfsizligi qoidalariga amal qilgan holda o‘tkazish hamda maktab hududiga texnika vositalari va begona shaxslarning kiritilmasligini ta’minlash;
— «so‘nggi qo‘ng‘iroq» tadbirlarini, bosqichli nazorat imtihonlari va yakuniy davlat attestatsiyalarini o‘tkazishda, ta’lim muassasalarini yangi o‘quv yiliga tayyorlash borasida o‘quvchi va bitiruvchilar hamda ularning ota-onalaridan turli xil pul yig‘imlariga yo‘l qo‘ymaslik;
— maktab hayotida faol ishtirok etayotgan o‘quvchilarning ota-onalarini ma’naviy rag‘batlantirishga alohida e’tibor qaratish.
Shuningdek, vazirlik maktablarda «so‘nggi qo‘ng‘iroq» bayram tadbirini o‘tkazish bo‘yicha na’munaviy ssenariya ham ishlab chiqqan.

Министерство выпустило специальную рекомендацию для проведения последних звонков в школах
Министерство дошкольного и школьного образования разработало рекомендации по завершению 2022/2023 учебного года в общеобразовательных учреждениях и проведению «последнего звонка». Об этом сообщили сегодня в инспекции по надзору за качеством образования.
Согласно разработке, мероприятия этого дня должны проходить в школах с 8 до 9 утра 25 мая под девизом «Илмни қадрланг, илмга интилинг!» («Цените знания, стремитесь к знаниям!»).
Для сохранения порядка во время проведения «последнего звонка» и обеспечения безопасности школьников, в зависимости от их количества, рекомендовано вовлечение в процесс только учащихся 1-, 4-, 9- и 11-х классов.
При этом мероприятие должно проводиться в сотрудничестве с махаллинским комитетом, родителями и представителями правоохранительных органов с соблюдением правил пожарной и технической безопасности, а также во избежание проникновения на территорию школы технических средств и посторонних лиц.
Подчеркивается, что при проведении «последнего звонка», поэтапных контрольных экзаменов и итоговых государственных аттестаций, подготовке образовательных учреждений к новому учебному году запрещаются различные денежные сборы с учащихся, выпускников и их родителей.
Также отмечена необходимость уделить особое внимание моральному стимулированию родителей учащихся, активно участвующих в школьной жизни.
Кроме того, министерство разработало образец сценария проведения торжественной части праздничного мероприятия «Последний звонок». Он может быть изменен с учетом творческого подхода и соблюдением установленных сроков.