Jenevada bo‘lib o‘tgan brifingda Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining texnik eksperti Benedetta Allegransi COVID-19 ning havo orqali yuqish ehtimolini inkor etib bo‘lmaydi, biroq barcha dalillarni tekshirish kerakligini aytdi.
«Odamlar ko‘p to‘planadigan, havo aylanmaydigan, yopiq jamoat joylarida virusning havo orqali yuqish ehtimolini inkor etib bo‘lmaydi. Biroq dalillarni to‘plab, ularni izohlash kerak va biz buni qo‘llab-quvvatlaymiz», — dedi Allegransi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti 11-mart kuni yangi COVID-19 koronavirus infeksiyasi tarqalishini pandemiya deya e’lon qildi. JSST ma’lumotlariga ko‘ra, dunyo bo‘yicha 11,3 milliondan ziyod kishi koronavirusga chalingan bo‘lib, 532 mingdan ortiq kishi vafot etdi.

ВОЗ не исключила возможность передачи коронавируса по воздуху
Возможность передачи COVID-19 по воздуху нельзя исключать, но необходимо дополнительно изучить все свидетельства, заявила на брифинге в Женеве технический эксперт Всемирной организации здравоохранения Бенедетта Аллегранци.
«Возможность воздушной передачи вируса в общественных местах, при особенных условиях, когда это закрытые, плохо проветриваемые помещения с большим количеством людей, нельзя исключать. Однако необходимо собрать свидетельства и интерпретировать их, и мы будем поддерживать это», — сказала Аллегранци.
Всемирная организация здравоохранения 11 марта объявила вспышку новой коронавирусной инфекции COVID-19 пандемией. По последним данным ВОЗ, в мире выявлены уже более 11,3 миллиона случаев заражения, свыше 532 тысяч человек скончались.