Xitoy raqamli valyutani sinovdan o‘tkazish uchun fuqarolarga 1,5 million dollar tarqatadi
Pekin mamlakat markaziy bankining raqamli valyutasidan foydalanish bo‘yicha eksperimenti doirasida 1,5 million dollarga yaqin mablag‘ ajratadi, deb xabar beradi shahar hukumati sayti. Ilgari, shunga o‘xshash tajribalar Shenchjen va Suchjou shaharlarida o‘tkazilgan edi.
Rasmiylar raqamli valyutada 200 yuan (taxminan 30 dollar) oladigan 50 ming kishini tanlab oladi. Ular 10-17-fevral kunlari ko‘rsatilgan oflayn va onlayn-do‘konlarda pul sarflashlari mumkin. Yo‘llanma faqat Xitoy fuqarolariga yoki Gonkong, Makao va Tayvanda yashash huquqiga ega bo‘lgan odamlarga beriladi.
Xitoy Xalq Banki raqamli valyutani ishlab chiqarishni boshlagan, u amaldagi to‘lov dasturlariga o‘xshash ishlashi kutilmoqda. Valyuta hukumat tomonidan nazorat qilinadi.

Пекин раздаст гражданам $1,5 млн для тестирования цифровой валюты
Власти Пекина раздадут гражданам около $1,5 млн в рамках эксперимента по использованию цифровой валюты Центробанка страны, сообщается на сайте муниципального правительства. Ранее в городах Шэньчжэнь и Сучжоу проводились аналогичные эксперименты.
Пекин выберет 50 тыс. человек, которые получат 200 юаней (около $30) в цифровой валюте. Они смогут потратить деньги в указаннных властями оффлайн и онлайн магазинах с 10 по 17 февраля. Ваучеры будут выдавать только китайским гражданам или людям из Гонконга, Макао и Тайваня, имеющим вид на жительство.
Народный банк Китая разрабатывает цифровую валюту, которая, как ожидается, будет работать аналогично транзакциям через существующие платежные приложения. Валюта будет контролироваться властями.