Xitoyda giyohvand moddalar bilan shug‘ullangan xorij fuqarosi o‘lim jazosiga hukm qilindi
Xitoy janubidagi Guandun provinsiyasi Foshan shahridagi o‘rta xalq sudi giyohvand moddalarni ishlab chiqargani hamda tashigani uchun Kanada fuqarosi Ye Szyanxueyni qatl etishga qaror qildi. Bu haqda «Reuters» xabar bergan.
Bir kun avval Guanchjou shahrida giyohvand moddalar ishlab chiqargani uchun yana bir kanadalik Syuy Veyxun oliy jazoga mahkum qilingandi. Bundan tashqari, XXR fuqarosi Ven Guansyun umrbod qamoq jazosiga hukm qilindi.
Xitoy qonunchiligiga ko‘ra, hatto, 50 grammdan ortiq geroin ishlab chiqarganlik va savdo qilganlik uchun ham o‘lim jazosi tayinlanishi mumkin.

В Китае канадец приговорён к казни за производство и контрабанду наркотиков
Народный суд средней инстанции города Фошань провинции Гуандун на юге Китая приговорил к смертной казни гражданина Канады Е Цзяньхуэя за производство и перевозку наркотиков, передаёт Reuters.
Днём ранее в городе Гуанчжоу к высшей мере наказания за производство наркотических веществ был приговорён другой выходец из Канады Сюй Вэйхун. Кроме того, пожизненное тюремное заключение получил гражданин КНР Вэнь Гуаньсюн.
По китайским законам, смертная казнь может стать максимальным наказанием за производство и продажу, например, количества героина более 50 граммов.