Xiva Islom dunyosining turizm poytaxti deb e’lon qilindi
Xiva Islom dunyosining 2024-yildagi turizm poytaxti deb e’lon qilindi, bu haqda O‘zbekiston prezidentining matubot kotibi telegram-kanalida xabar berdi.
Ushbu qaror Islom hamkorlik tashkiloti vazirlar kengashining Boku shahrida o‘tgan XI sessiyasida qabul qilingan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida olib borilayotgan islohotlar, jumladan, turizm sohasini rivojlantirish, tarixiy obidalarni asrab-avaylash, muqaddas qadamjolarni obod qilish, ajdodlarimiz ma’naviy merosini o‘rganish va targ‘ib qilish borasidagi ishlar natijasida va buning e’tirofi sifatida Xiva shahrining nomzodi BAAning Abu-Dabi, Turkiyaning Shanliurfa, Nigeriyaning Lagos, Tojikistonning Dushanbe shaharlari orasida g‘olib deb topildi, deb yozdi Sherzod Asadov.

Хива объявлена Туристической столицей исламского мира
Хива объявлена Туристической столицей исламского мира 2024 года, пишет пресс-секретарь президента Республики Узбекистан.
Соответствующее решение было принято на XI сессии совета министров Организации исламского сотрудничества в Баку.
В результате реализуемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева реформ и в качестве признания проводимой в нашей стране работы по развитию туризма, сохранению исторических памятников, благоустройству святынь, изучению и пропаганде духовного наследия предков заявка Хивы победила кандидатуры Абу-Даби (ОАЭ), Шанлиурфы (Турция), Лагоса (Нигерия) и Душанбе (Таджикистан).