Xorazmda ilk bor jigar transplantatsiyasi muvaffaqiyatli o‘tkazildi
Xorazm viloyatida ilk bor jigar transplantatsiyasi amaliyoti o‘tkazildi. Donor sifatida bemorning o‘g‘li qatnashdi, operatsiya 8 soat davom etdi.
Qo‘shko‘pir tumanida bir necha yillardan buyon jigar yetishmovchiligidan aziyat chekib kelayotgan 54 yoshli Ra’no Matyoqubovaga Xorazm viloyatida ilk bor jigar transplantatsiyasi operatsiyasi o‘tkazildi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, kasallik eng yuqori bosqichga o‘tgach, yagona davolash yo‘li sifatida jigar transplantatsiyasi qolgan.
Keng qamrovli tibbiy tekshiruvlar natijasida bemorning o‘g‘li Jalolbek Xo‘jayev donor sifatida barcha tibbiy ko‘rsatkichlarga mos kelishi tasdiqlangan. Operatsiya 8 soat davom etgan.
Ta’kidlanishicha, Xorazm viloyatida jigar sirrozi tashxisi bilan 500 nafardan ortiq kishi ro‘yxatga olingan bo‘lib, mazkur amaliyotning ahamiyati shu orqali yanada yaqqol namoyon bo‘lmoqda.

В Хорезмской области впервые проведена операция по трансплантации печени. Донором выступил сын пациента, операция длилась 8 часов. Об этом сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Жительнице Кушкупырского района, 54-летней Раъно Матёкубовой, которая на протяжении нескольких лет страдала от печёночной недостаточности, в Хорезмской области впервые была проведена операция по трансплантации печени.
Отмечается, что после перехода заболевания в самую тяжёлую стадию единственным методом лечения оставалась трансплантация печени.
По результатам комплексных медицинских обследований было подтверждено, что сын пациентки — Жалолбек Хужаев — полностью соответствует всем медицинским показателям в качестве донора. Операция продолжалась 8 часов.
Подчёркивается, что в Хорезмской области на учёте с диагнозом цирроз печени состоят более 500 человек, что ещё раз наглядно демонстрирует значимость проведённой операции.