Xorijdagi O‘zbekiston diplomatik missiyalarining rahbarlari IT-Park faoliyati bilan tanishishdi
Bugun, 17-dekabr kuni Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT-Park)da Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi rahbariyati va chet eldagi O‘zbekiston diplomatik missiyalarining rahbarlari uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Diplomatlar IT-Park faoliyati, bu yerda axborot texnologiyalari kompaniyalar hamda xorijiy investorlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan bevosita tanishishdi.
Uchrashuvda bugun O‘zbekistonda IT-tadbirkorlikni rivojlantirish uchun barcha sharoitlar yaratilgani, zamonaviy normativ-huquqiy baza barpo etilib, qator soliq va bojxona imtiyozlari taqdim etilgani, respublika bo‘ylab zamonaviy infratuzilmaga ega IT-Parklar tashkil etilayotgani ta’kidlandi.
2019-yilda IT-Park rezidentlari tomonidan ishlab chiqarilgan axborot texnologiyalari mahsulot va xizmatlarining eksporti 6,2 million dollarni tashkil etgandi, 2020-yilda mazkur ko‘rsatkich 16,4 million dollargacha o‘sdi. 2021-yilning birinchi yarmida eksport hajmi 17 million dollarni tashkil etdi, yil oxirigacha mazkur ko‘rsatkichni 40 million dollargacha yetkazish ko‘zda tutilgan.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston axborot texnologiyalari bozoriga xorijiy investorlarni jalb qilish, IT-Park rezidentlarining chet el axborot texnologiyalari kompaniyalari bilan hamkorligini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.

Главы дипмиссий Узбекистана за рубежом ознакомились с деятельностью IT-Парк
Сегодня, 17 декабря, в Технологическом парке программных продуктов и информационных технологий (IT-Парк) состоялась встреча руководства Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций с руководителями дипломатических миссий Узбекистана за рубежом.
Во встречи принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций О.Пекось.
В ходе встречи главы дипломатических миссий Узбекистана за рубежом ознакомились с деятельностью IT-Парк, создаваемыми возможностями для IT-компаний и иностранных инвесторов.
Как было отмечено на встрече, сегодня в Узбекистане созданы необходимые условия для развития IT-предпринимательства. Создана современная нормативно-правовая база, даны налоговые и таможенные льготы, по всей республике организуются IT-Парки с современной инфраструктурой. Важным преимуществом также является достаточное наличие квалифицированных IT-кадров.
Все это, в свою очередь, дало импульс развитию IT-рынка. Так, если в 2019 году экспорт IT-продуктов и услуг, производимых резидентами IT-Парк составил 6,2 миллиона долларов, то в 2020 году он вырос до 16,4 миллиона долларов, а по итогам первого полугодия 2021 года уже достиг 17 миллионов долларов. Согласно прогнозам, к концу текущего года этот показатель будет доведен до 40 миллионов долларов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы привлечения зарубежных инвесторов на IT-рынок Узбекистана, расширения сотрудничества резидентов IT-Парк с зарубежными IT-компаниями.