Xorijga chiqish pasportini olish soddalashtirildi, bir nechta bandlar olib tashlandi
Adliya vazirligi tomonidan Ichki ishlar vazirligi bilan hamkorlikda 16 yoshdan kattalar va 16 yoshga to‘lmagan voyaga yetmaganlar uchun xorijga chiqish biometrik pasportini rasmiylashtirish uchun yangi anketa shakllari ishlab chiqildi va 2019-yilning 22-may kuni davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi. Bu haqda Adliya vazirligi Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi xabar berdi.
Amaldagi ariza-anketaning shakli 16 ta bandni o‘z ichiga olgan 4 varaqdan iborat bo‘lib, unda ko‘rsatilishi lozim bo‘lgan ma’lumotlarning aksariyati tegishli idoralarning ma’lumotlar bazalari orqali idoralararo ma’lumot almashish yo‘li bilan aniqlanishi mumkin.
Yangi anketa shakli 1 varaqda va unda ko‘rsatilishi zarur bo‘lgan ma’lumotlar 11 ta banddan (16 yoshga to‘lmagan voyaga yetmaganlar uchun 9 ta banddan) iborat bo‘lib, tegishli kataklarni to‘ldirish orqali shakllantiriladigan tarzda tayyorlandi.
Oldingi ariza-anketa shaklidan quyidagilar chiqarib tashlandi:
1) arizachining yaqin qarindoshlari, jumladan, ota-onasi, bolalari, agar o‘zaro nikohda bolalari bo‘lgan bo‘lsa, sobiq turmush o‘rtog‘i haqidagi ma’lumotlar;
2) arizachiga sud tomonidan qo‘yilgan, ijro etilmagan majburiyatlari mavjudligi, sudda fuqarolik da’vosi ko‘zg‘atilganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
3) arizachining xorijga chiqishdan maqsadi (qaysi davlatga va maqsadi), unga nisbatan jinoyat ish qo‘zgatilganligi haqidagi ma’lumotlar;
4) ariza-anketa shaklining korxona, muassasa, tashkilot yoki fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari tomonidan imzolanishi va muhr bilan tasdiqlanishi haqidagi talab;
5) arizachi so‘ngi 2 yil mobaynida qachon va qaysi xorijiy davlatlarda bo‘lganligi haqidagi ma’lumotlar;
6) arizachi xorijiy davlatlarning qonunlariga rioya qilmagani uchun shu davlatning xuquqni muhofaza qilish xizmatlari tomonidan ma’muriy yoki jinoiy javobgarlikka tortilganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
7) arizachining so‘nggi 5 yildagi mehnat faoliyati haqida mehnat daftarchasidan ko‘chirma talab qilish.
Mazkur anketa, ichki ishlar organlarining migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘linmalari (ma’lumotlarni yig‘ish punkti)ning mas’ul xodimi tomonidan shakllantirilib, anketa bergan shaxsga tanishtiriladi hamda u tomonidan imzolanadi.
Ma’lumotlarni yig‘ish punktining mas’ul xodimi tomonidan anketada ko‘rsatilgan ma’lumotlarni tasdiqlovchi hujjatlarni talab qilish taqiqlanadi.

В Узбекистане упростили форму анкеты для оформления биометрического загранпаспорта
Министерством юстиции совместно с Министерством внутренних дел разработаны и прошли государственную регистрацию новые формы анкет для оформления биометрического загранпаспорта для взрослых и несовершеннолетних лиц, не достигших 16-летнего возраста.
Форма действующей заявки-анкеты состоит из 4 листов, содержащих 16 пунктов, большая часть информации, которая должна быть в них указана, может быть уточнена путем межведомственного обмена информацией через базы данных соответствующих ведомств.
Новая форма анкеты состоит из 11 пунктов (9 пунктов для несовершеннолетних, не достигших 16-летнего возраста) на 1 листе, и данные, которые необходимо в ней указать, указываются путем заполнения соответствующих ячеек.
Из формы предыдущего заявления-анкеты исключены:
• сведения о близких родственниках заявителя, в том числе его родителях, детях, бывших супругах, если у них есть дети от совместного брака собой;
• сведения о наличии у заявителя неисполненных обязательств, установленных судом, о возбужденном гражданского иске в суде;
• сведения о цели выезда за границу заявителя (в какое государство и цель), сведения о возбуждении в отношении него уголовного дела;
• требование о подписании и удостоверении печатью формы заявления-анкеты предприятием, учреждением, организацией или органами самоуправления граждан;
• информация о том, когда и в каких зарубежных странах заявитель находился в течение последних 2 лет;
• сведения о привлечении заявителя к административной или уголовной ответственности правоохранительными службами иностранного государства за несоблюдение законов данного государства;
• выписка из трудовой книжки заявителя о трудовой деятельности за последние 5 лет.
Ответственный сотрудник отдела миграции и оформления гражданства (пункта сбора данных) органов внутренних дел формирует данную анкету, и предоставляет ее лицу, подавшему анкету, для подписания.
Ответственным сотрудникам пункта сбора данных запрещается требовать документы, подтверждающие сведения, указанные в анкете.