Xorijiy va nodavlat OTMlardan o‘qishni ko‘chirish bo‘yicha arizalarni qabul qilish boshlandi
Talabalar o‘qishini quyidagi oliy ta’lim tashkilotlaridan davlat oliy ta’lim muassasalarining mos va turdosh ta’lim yo‘nalishlariga ko‘chirish bo‘yicha arizalarni onlayn qabul qilish boshlandi:
- xorijiy mamlakatlarda faoliyat yuritayotgan oliy ta’lim tashkilotlaridan (jumladan, xalqaro tan olingan reytinglarda birinchi 1 000 ta o‘rindan birini egallagan);
- O‘zbekistondagi nodavlat oliy ta’lim tashkilotlaridan;
- xorijiy oliy ta’lim tashkilotlarining O‘zbekistondagi filiallaridan.
Xorijiy davlatlardan o‘qishni ko‘chirish bo‘yicha arizalarni qabul qilish 15-iyuldan 5-avgustga qadar my.uzbmb.uz saytining «O‘qishni ko‘chirish (xorijiy va nodavlat)» bo‘limi orqali amalga oshiriladi.
Bunda talabalar o‘qishini xorijiy mamlakatlarda faoliyat yuritayotgan oliy ta’lim tashkilotlaridan davlat OTMlarining mos va turdosh bo‘lmagan ta’lim yo‘nalishlariga ko‘chirishga ruxsat etilmaydi.
Izoh: O‘zbekistondagi davlat oliy ta’lim muassasalariaro o‘qishni ko‘chirish bo‘yicha arizalar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining transfer.edu.uz sayti orqali qabul qilinadi.

В Узбекистане начался прием заявок на перевод учебы из зарубежных и негосударственных вузов
В Узбекистане начался онлайн-прием заявок на перевод учебы из зарубежных и негосударственных высших учебных заведений.
Перевод осуществляется из следующих вузов:
• вузы, действующие в зарубежных странах;
• негосударственные вузы, действующие в Узбекистане;
• филиалы зарубежных вузов в Узбекистане.
Заявки на перевод учебы из зарубежных стран будут приниматься с 15 июля по 5 августа на разделе сайта my.uzbmb.uz «Перевод учебы (из зарубежных и негосударственных вузов)».
При этом не допускается перевод учебы студентов из организаций высшего образования, действующих в зарубежных странах, на не соответствующие и несвязанные с ними образовательные направления государственных вузов.
Заявки на перевод учебы между государственными высшими учебными заведениями Узбекистана принимаются через сайт transfer.edu.uz Министерства высшего образования, науки и инноваций.