Xorijlik vatandoshlarga viza berish va ularni vaqtincha propiska qilish tartibi belgilandi
Hukumat qarori (326-son, 17.04.2019-y.) bilan Xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar va ularning oila a’zolarini O‘zbekiston Respublikasiga taklif qilishni rasmiylashtirish, ko‘p martalik kirish vizalarini berish hamda ularni ichki ishlar organlari tomonidan vaqtincha propiska qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar berdi.
Nizomga muvofiq, vatandoshlarni O‘zbekistonga taklif qilish uchun migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish boshqarmalariga, shahar bo‘limlariga (MvaFR) quyidagilar taqdim etiladi:
- ariza-anketa;
- taklif qiluvchining pasporti;
- vatandoshning shaxsini tasdiqlovchi hujjat;
- taklif qiluvchining vatandosh bilan qarindoshligini tasdiqlovchi hujjat;
- vatandosh O‘zbekistonga oila a’zolari bilan kelmoqchi bo‘lsa, ularning shaxsini va qarindoshligini tasdiqlovchi hujjatlar;
- taklif qiluvchining 3,5x4,5 ikki dona rasmi;
- davlat boji to‘langanligi haqida kvitansiya (20 ming 273 so‘m).
MvaFR bo‘linmasi 3 ish kunida hujjatlarni tekshiradi. So‘ng arizani kelishish uchun vakolatli organga yuboradi.
MvaFR vakolatli organ bilan kelishganidan va ijobiy qaror qabul qilganidan so‘ng taklifnoma to‘ldiriladi va taklif qiluvchiga beriladi.
Taklif qilish haqidagi hujjatlarni ko‘rib chiqish muddati 15 ish kunidan oshmasligi lozim.
Taklifnoma 3 oy amal qiladi va u kirish vizalarini rasmiylashtirish uchun Tashqi ishlar vazirligining Konsullik-huquqiy departamenti yoki vazirlikning hududiy bo‘linmalariga quyidagi hujjatlar bilan beriladi:
- viza talabi;
- e-visa.mfa.uz sayti orqali olingan elektron anketa;
- kirish vizalari Toshkent xalqaro aeroportida olinishi mo‘ljallangan holatlarda – aviachipta yoki bron nusxalari;
- davlat boji to‘langanligi haqida kvitansiya (300 AQSh dollari).
Hujjatlar 5 ish kunida ko‘rib chiqiladi va amal qilish muddati 2 yil bo‘lgan ko‘p martalik «VTD» kirish vizalari beriladi.
Taklif qiluvchi vatandoshni vaqtincha propiska qildirish uchun MvaFRga murojaat qiladi va MvaFR bo‘linmasi 2 ish kunida 2 yillik propiskani rasmiylashtiradi.

Упрощен порядок оформления приглашения и прописки соотечественников, проживающих за рубежом
Постановлением Правительства от 17 апреля 2019 года утверждено Положение о порядке оформления приглашения и предоставления многократных въездных виз в Республику Узбекистан для соотечественников, проживающих за рубежом, и членов их семей, а также их временной прописки органами внутренних дел. Об этом сообщается в Телеграм-канале «Правовая информация».
В соответствии с Положением для приглашения соотечественников в Узбекистан в управления миграции и оформления гражданства, их городские отделения подаются следующие документы:
- паспорт приглашающего лица;
- документ, подтверждающий личность соотечественника;
- документ, подтверждающий родственные связи приглашающего и соотечественника;
- если соотечественник изъявляет желание приехать с членами своей семьи, то документы, подтверждающие их личность и родственные связи;
- две фотографии приглашающего размером 3,5х4,5;
- квитанция об оплате государственной пошлины (20 тысяч 273 сума);
Управление миграции и оформления гражданства рассматривает документы в течение 3 рабочих дней. Затем направляет заявление для согласования в соответствующий орган.
Управление миграции и оформления гражданства после согласования с соответствующим органом и принятия положительного решения заполняет приглашение и выдает приглашающему.
Сроки рассмотра документов о приглашении не должны превышать 15 рабочих дней.
Приглашение действует в течение 3 месяцев, для оформления въездных виз приглашение вместе со следующими документами направляется в Консульско-правовой департамент Министерства иностранных дел либо территориальные отделения министерства:
- визовая заявка;
- электронная анкета из сайта evisa.mfa.uz;
- при оформлении визы по прибытию в международном аэропорту «Ташкент» необходимо также предоставить копии авиабилетов или брони;
- квитанция об оплате государственной пошлины (300 долларов США).
Документы рассматриваются в течение 5 рабочих дней и после выдаются многократные въездные визы «VTD», которые действуют в течение 2 лет.
Приглашающий для оформления временной прописки соотечественника обрашается в управление миграции и оформления гражданства, где в течение 2 рабочих дней оформляется прописка на 2 года.