Yangi «inomarka»larni istalgan shaxs sotish huquqiga ega bo‘ladi
«Tadbirkorlik faoliyatini davlat tomonidan tartibga solishni soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident Farmoni (PF–244-son, 09.11.2022-y.) qabul qilindi.
Farmon bilan davlat tomonidan tadbirkorlikni tartibga solishning cheklangan vositalari belgilandi.
Tadbirkorlikni davlat tomonidan tartibga solish vositalari faqat normativ-huquqiy va texnik normativ hujjatlar asosida joriy etiladi.
Bunday hujjatlarda belgilanmagan tartibga solish vositalari huquqiy oqibatlarga olib kelmaydi.
2023-yil 1-yanvardan quyidagilar bekor qilinadi:
- tadbirkorlar ustav fondini kamaytirishga oid qaror to‘g‘risida kreditorlarni yozma xabardor qilish va OAVda e’lon berish;
- yangi import avtomobillarini faqat yuridik shaxslar – ishlab chiqaruvchilarning rasmiy dilerlari tomonidan sotish;
- elektrni shartnomadagi hajmdan ko‘p ishlatgan yuridik shaxslarga elektr yetkazib berishni to‘xtatib qo‘yish;
- YaTT tomonidan yollangan xodimlarni Yagona milliy mehnat tizimida hisobga olish orqali soliq organlarida alohida hisobga qo‘yish.
2023-yil 1-martdan:
- soliq to‘lovchilarga sayyor soliq tekshiruvlari va soliq auditi natijalari bo‘yicha qarorlar ustidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri sudga shikoyat qilish huquqi beriladi;
- barcha yuridik shaxslarga Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali tijorat xizmatlarini ko‘rsatishga ruxsat beriladi;
- Hukumat qarorlari bilan amalga oshiriladigan summasi BHMning 3 500 baravari va undan ko‘p davlat xaridlari bo‘yicha buyurtmalar to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida bajarilishiga yo‘l qo‘yilmaydi;
- vazirlik, idora, muassasa va uning tarkibidagi tashkilot o‘rtasida qiymati BHMning 3 500 baravari va undan ko‘p tovarlarning to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar bo‘yicha xarid qilinishi taqiqlanadi.

В Узбекистане изменили правила продажи новых иномарок
Президент подписал указ «О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности». Об этом сообщает Минюст.
Согласно документу, с 1 января 2023 года отменяются следующие требования:
- письменное уведомление кредиторов при принятии решения об уменьшении уставного фонда субъекта предпринимательства и объявление об этом в СМИ;
- осуществление продажи новых импортируемых автомобилей только юридическими лицами – официальными дилерами предприятий-производителей;
- приостановление подачи электроэнергии юридическим лицам, потребившим электроэнергию сверх объемов, указанных в договоре электроснабжения;
- постановка на отдельный учет в органах государственной налоговой службы работников, нанятых ИП, путем их регистрации в Единой национальной системе труда.
С 1 марта 2023 года:
- налогоплательщикам предоставляется право обжаловать непосредственно в суд решения по результатам выездных налоговых проверок и налогового аудита;
- всем юридическим лицам разрешается оказывать коммерческие услуги через Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz);
- не допускается выполнение заказов на основании прямых договоров по государственным закупкам, сумма одного из которых составляет 3 500-кратный размер БРВ и более, реализуемых в соответствии с постановлениями Правительства;
- запрещается приобретение товаров, сумма стоимости которых составляет 3 500-кратный размер БРВ и более, по прямым договорам между министерством и входящей в его состав организацией.