Yangi Zelandiyaning O‘zbekistondagi yangi elchisi tayinlandi
O‘zbekiston TIV rahbari Yangi Zelandiyaning O‘zbekistondagi Elchisi etib tayinlangan Sara Uolsh xonimni qabul qildi.
«Yangi Zelandiyaning O‘zbekistondagi Elchisi etib tayinlangan Sara Uolsh xonim bilan uchrashish va uning ishonch yorliqlarini qabul qilishdan mamnunmiz. Samarali hamkorlik uchun innovatsion qishloq xo‘jaligidan tortib yashil energiyagacha bo‘lgan ko‘plab yangi va istiqbolli yo‘nalishlarni o‘rganish orqali mamlakatlarimiz o‘rtasidagi uzoq masofani qisqartirish yo‘llarini muhokama qildik. Elchi xonimga ikki tomonlama munosabatlarimizdagi ulkan salohiyatni ro‘yobga chiqarishga qaratilgan faoliyatida muvaffaqiyatlar tilaymiz», – deb yozadi Baxtiyor Saidov.
Eslatib o‘tamiz, Sara Uolsh Yangi Zelandiyaning O‘zbekistondagi elchisi lavozimida Ian Aleksandr Xill o‘rniga Moskvadagi rezidensiyani egalladi. O‘zbekiston va Yangi Zelandiya o‘rtasida diplomatik munosabatlar 1992-yil 11-martda o‘rnatilgan.

Назначен посол Новой Зеландии в Узбекистане
Сара Уолш приступила к работе в качестве посла Новой Зеландии в Узбекистане, сообщает министр иностранных дел Бахтиёр Саидов.
«Рады встретиться с вновь назначенным Послом Новой Зеландии в Узбекистане Е.П. Сарой Уолш и получить ее верительные грамоты, – написал глава МИД Узбекистана. – Мы обсудили, как сократить расстояние между нашими двумя странами, изучая новые и перспективные области плодотворного сотрудничества от инновационного сельского хозяйства до зеленой энергетики. Желаем госпоже послу всяческих успехов в реализации огромного потенциала наших двусторонних отношений».
Напомним, что Сара Мэри Уолш сменила на посту посла Новой Зеландии в Узбекистане с резиденцией в г.Москве Йэнна Александра Хилла. Дипломатические отношения между Узбекистаном и Новой Зеландией установлены 11 марта 1992 года.