Yo‘l harakatidagi 14 ta qoidabuzarlik uchun «jarima ballari» tizimi ishlab chiqilyapti
Bugun, 28-noyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining  majlisida  «Yo‘l harakati xavfsizligi tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksi, Jinoyat-protsessual kodeksi va O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi qonun loyihasi ko‘rib chiqildi.
Qonun loyihasi bilan yo‘l-transport hodisalarining oldini olish, qo‘pol qoidabuzarliklar sodir etgan shaxslarga nisbatan jazo muqarrarligini ta’minlash, transport vositasini boshqarish huquqidan mahrum bo‘lgan shaxs tomonidan transport vositasini takroran boshqarish uchun jinoiy javobgarlikni belgilash nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, transport vositasi haydovchilari tomonidan yo‘l harakatidagi 14 ta qoidabuzarlikni doimiy ravishda sodir etganlik uchun jarima ballari hisoblash tizimini joriy etish ham belgilanmoqda. Ya’ni, ushbu norma bilan hisoblangan jarima ballari bir yil davomida o‘n ikki balldan oshgan hollarda oxirgi sodir etilgan huquqbuzarlik uchun qo‘shimcha jazo tariqasida haydovchini transport vositasini boshqarish huquqidan mahrum qilinish tartibini joriy etish taklif qilinmoqda.
Mazkur tartibga muvofiq, haydovchi bir yil davomida yo‘l harakati qoidalari bilan bog‘liq huquqbuzurliklarni sodir etish yo‘li bilan belgilangan miqdordagi jarima ballarini to‘plagan taqdirda unga nisbatan transport vositasini boshqarish huquqidan mahrum qilish jazosi qo‘shimcha jazo sifatida qo‘llanishi belgilanmoqda.
Majlisda ta’kidlanganidek, qonun loyihasi bilan transport vositasini boshqarish huquqidan mahrum qilish jazosini sudlar tomonidan qo‘llanishini inobatga olib, Yo‘l harakati qoidabuzarliklari bo‘yicha hisoblanadigan jarima ballari belgilangan miqdordan oshganlik uchun ma’muriy jazosini jinoyat ishlari bo‘yicha tuman (shahar) sudi tomonidan qo‘llash tartibi ham taklif qilinyatpi.
Bundan tashqari, siqilgan tabiiy gazda, suyultirilgan neft gazida ishlaydigan transport vositalar bilan bog‘liq hodisalar bo‘yicha alohida moddalar bilan ma’muriy va jinoiy javobgarlikni belgilash nazarda tutilmoqda.

В Узбекистане введут систему начисления штрафных баллов за нарушение ПДД
Сегодня, 28 ноября, Законодательная палата Олий Мажлиса рассматривает проект закона «О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс, Уголовно-процессуальный кодекс Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности в связи с совершенствованием системы безопасности дорожного движения».
Законопроект предусматривает предупреждение дорожно-транспортных происшествий, обеспечение неотвратимости наказания для лиц, совершивших грубые правонарушения, а также установление уголовной ответственности за повторное управление транспортным средством лицом, лишенным права управления.
Также планируется ввести систему начисления штрафных баллов за систематические нарушения со стороны водителей транспортных средств. То есть предлагается ввести процедуру лишения водителя права управления транспортным средством в качестве дополнительного наказания за последнее совершенное правонарушение в случаях, когда начисленные по этой норме штрафные баллы превышают двенадцать баллов в год.
В соответствии с данным порядком в случае накопления водителем установленного количества штрафных баллов за совершение в течение года нарушений правил дорожного движения к нему в качестве дополнительного взыскания устанавливается наказание в виде лишения права управления транспортным средством.
Отмечено, учитывая, что наказание в виде лишения права управления транспортным средством применяется судами, предлагается применить порядок административного наказания районным (городским) судом по уголовным делам о превышении установленной суммы штрафных баллов, начисленных за нарушения правил дорожного движения.
Кроме того, отдельными статьями предусмотрено установить административную и уголовную ответственность за происшествия, связанные с транспортными средствами, работающими на сжатом природном газе и сжиженном нефтяном газе.