Yonib ketgan yangi mashina — «Uzauto Motors» AJ va uning dileriga ko‘rsatmalar berildi
Raqobat qo‘mitasiga Qoraqalpog‘iston Respublikasidan fuqaro A. D.ga o‘ziga tegishli 2023 yilda «Uzauto Motors» AJ tomonidan ishlab chiqarilgan «Lacetti L-Stayle MT» rusumli avtomobil olinganiga 5 oy ham bo‘lmasdan nosozligi tufayli yonib ketganligini, lekin ishlab chiqaruvchi tomonidan ushbu holat o‘z vaqtida bartaraf etilmayotganligi yuzasidan murojaat qilgan.
Ushbu murojaat Qo‘mita tomonidan ko‘rib chiqilganda holat o‘z tasdig‘ini topdi, shuningdek, aynan shu markali (modelli, artikuli) avtomobilda yong‘in chiqishi holati Navoiy viloyatida ham kuzatilganligi aniqlandi.
Qo‘mita Maxsus komissiyasi tomonidan «Iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida»gi Qonunining 14 va 20-moddalari talablari buzilish alomatlari bo‘yicha «UZAUTO MOTORS» AJ va «PSM-AVTOSAVDO» MChJlarga nisbatan belgilangan tartibda ish qo‘zg‘atilib, natijasi yuzasidan.
Qo‘mita tomonidan ushbu holat (avtomobilda yong‘in chiqishi) inson hayoti va uning sog‘lig‘iga jiddiy ziyon yetkazishi mumkinligi holatlarini inobatga olgan holda, yuqorida qayd etilgan avtomobil bilan bir vaqtda ishlab chiqarilgan 37 ta aynan shu markali (modelli, artikuli) avtomobillarni 10 kunlik muddatda chaqirtirib olinib, texnik ko‘rikdan o‘tkazish yuzasidan bajarilishi majburiy bo‘lgan ko‘rsatma berildi.
Shuningdek, murojaat qilgan fuqaroga ayni shunday markali yangi avtomobil almashtirib berildi hamda iste’molchi talab qo‘ygan vaqtdan boshlab o‘tkazib yuborilgan har bir kun uchun avtomobil bahosining bir foizi miqdorida neustoyka (penya) to‘lashi to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

UzAuto отзывает 37 автомобилей из-за угрозы возгорания
13 сентября пресс-служба Комитета по защите прав потребителей сообщила о результатах проверки UzAuto. Житель Каракалпакстана обратился в Комитет с жалобой на возгорание его нового автомобиля Lacetti L-Stayle MT спустя пять месяцев после покупки, при этом компания не предприняла своевременных действий для устранения проблемы.
В ходе расследования был выявлен аналогичный случай в Навоийской области, где у водителя также загорелась Lacetti той же серии. В результате Спецкомиссия Комитета возбудила дело против UzAuto и PSM-AVTOSAVDO за нарушение требований статей 14 («Порядок замены товара с недостатками») и 20 («Имущественная ответственность за вред, причиненный вследствие недостатков товара») закона «О защите прав потребителей».
Учитывая, что возгорание автомобиля представляет серьёзную угрозу для жизни и здоровья, Комитет принял решение отозвать 37 автомобилей данной модели и серии. Пострадавшему гражданину предоставят новый автомобиль взамен пожароопасного, а также выплатят неустойку в размере 1% от стоимости автомобиля за каждый день, начиная с даты подачи жалобы.