Yosh kelinchakning zo‘rlanishi bo‘yicha holat qat’iy nazoratga olindi
Andijon viloyati Andijon tumani «Qoraqalpoq» MFY hududidagi Zaripak ko‘chasida joylashgan dala shiyponida besh nafar erkak 18 yoshli kelinni zo‘rlagani va jabrlanuvchi qonunbuzarlarga nisbatan chora ko‘rilishini so‘rab murojaat qilgani haqidagi xabar ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan edi.
5 oylik kelinchakni zo‘rlashda gumon qilinayotganlarning shaxsiga aniqlik kiritilgani haqida xabar berdik.
Mazkur holat yuzasidan Senatning Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasi tomonidan nazoratga olindi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Axborot xizmati xabar bermoqda.
Shuningdek, 2021-yil 17-may kuni Andijon viloyati Ichki ishlar boshqarmasi tomonidan o‘rnatilgan tartibda qo‘mitaga dastlabki ma’lumotlar taqdim etildi.
Hozirda mazkur holat yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, Andijon viloyati IIB tomonidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Сенат взял под контроль дело об изнасиловании 18-летней девушки в Андижане
Ранее сообщалось о том, что на полевом стане, расположенном по улице Зарипак на территории МСГ «Каракалпак» Андижанского района Андижанской области, пятеро мужчин изнасиловали 18-летнюю невесту, и потерпевшая обратилась с просьбой принять меры в отношении нарушителей закона.
Комитет Сената по вопросам женщин и гендерного равенства взял этот факт на контроль. Об этом сообщили в пресс-службе ведомства.
17 мая в установленном порядке управлением внутренних дел Андижанской области Комитету представлена предварительная информация.
В настоящее время по данному факту возбуждено уголовное дело, УВД Андижанской области проводятся предварительные следственные действия.