Prezident Shavkat Mirziyoyev Iqtisodiyot va moliya vazirligiga bir oy muddat ichida avtotransport vositalarining atmosfera ifloslanishiga ta’sirini kamaytirish maqsadida Toshkent shahrida «Yevro-4» ekologik standartiga javob bermaydigan «M» va «N» toifasiga mansub, 2010-yilgacha bo‘lgan davrda ishlab chiqarilgan mashinalarni «trade-in» tizimi orqali xarid qilish tartibini ishlab chiqishni topshirdi.
Shuningdek, 2026-yil 1-aprelga qadar Toshkent shahrining 700 ta chorrahasida zamonaviy, sun’iy intellekt yordamida harakat oqimini boshqarish imkoniyatiga ega intellektual svetofor tizimi joriy qilinadi.
Ichki ishlar vazirligi 2026-yil yakuniga radar respublikadagi barcha toifaga kiruvchi transport vositalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish choralarini ko‘radi.
Bosh prokuratura esa 2025-yil 25-noyabrdan boshlab 2026-yil 25-martga qadar mazut, ishlatilgan avtomobil moyi va shinasining noqonuniy aylanmasini oldini olish, aniqlangan takdirda keskin choralar ko‘rish ishlarini olib boradi va natijasi yuzasidan Prezident Administratsiyasiga axborot kiritadi.

В Ташкенте будет запущена система trade-in для замены старых автомобилей.
Президент Шавкат Мирзиёев поручил Министерству экономики и финансов в течение одного месяца разработать порядок выкупа в Ташкенте автотранспортных средств категорий «M» и «N», произведённых до 2010 года и не соответствующих экологическому стандарту «Евро-4», в рамках системы «trade-in» с целью снижения их негативного влияния на загрязнение атмосферы.
Кроме того, до 1 апреля 2026 года на 700 перекрёстках Ташкента будет внедрена современная интеллектуальная система светофоров, позволяющая управлять транспортными потоками с использованием искусственного интеллекта.
Министерство внутренних дел обеспечит проведение технического осмотра всех категорий транспортных средств по всей республике до конца 2026 года.
Генеральная прокуратура с 25 ноября 2025 года по 25 марта 2026 года будет осуществлять мероприятия по предотвращению незаконного оборота мазута, отработанного моторного масла и шин, а при выявлении — принимать жёсткие меры. О результатах будет доложено Администрации Президента.