Katta sinflarda fanlar miqdori kamaytirilyapti
Prezident yig‘ilishida yuqori sinfda o‘qitiladigan fanlar 16 tadan 11 taga qisqarishi e’lon qilindi.
Oliygohga kirishga ishtiyoqi bor bo‘lgan 10-11 sinf o‘quvchilariga «kimyo – biologiya», «matematika – fizika», «matematika – chet tili», «ona tili va adabiyot – chet tili» fanlari ularning tanlovi asosida chuqurlashtirib o‘qitiladi.
Kasb-hunar egasi bo‘lish istagidagi o‘quvchilarga esa maktabning o‘zida tayyor mutaxassis bo‘lib yetishib chiqish imkoniyati yaratiladi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga sentyabrdan boshlab ushbu tajribani salohiyati va tayyorgarligi bor 135 ta maktabda yo‘lga qo‘yish topshirildi. Kelgusi o‘quv yilidan kamida 1 mingta maktab ushbu tizimga o‘tkaziladi.
Darslarning mazmuni ham o‘zgarishi ta’kidlandi. Bunda 1-sinfdan kompyuter savodxonligi, yuqori sinflarda moliyaviy savodxonlik darslari joriy etiladi.
Shuningdek, bu yil maktab darsliklariga budjetdan 920 milliard so‘m ajratildi, boshlang‘ich sinflar uchun to‘liq yangi darsliklar ishlab chiqildi.
Boshlang‘ich sinflar uchun tayyorlangan darsliklarning ikkinchi qismini ham to‘liq hajmda chop etishga topshiriq berildi.

Количество предметов в старших классах сократят с 16 до 11
Количество предметов, преподаваемых в старших классах общеобразовательных школ, будет сокращено с 16 до 11. Об этом сообщил президент на совещании, посвященном повышению качества образования в школах.
Учащимся 10-11 классов, планирующим поступление в вузы, по их выбору будут преподавать предметы «химия – биология», «математика – физика», «математика – иностранный язык», «родной язык и литература – ​​иностранный язык».
Таким образом, ученикам, желающим стать профессионалами, предоставят возможность стать готовыми специалистами в самой школе.
Министерству дошкольного и школьного образования поручено с сентября внедрить данный эксперимент в 135 школах. Со следующего учебного года на эту систему обучения переведут не менее 1 тыс. школ.
Отмечалось, что изменится также и содержание уроков. Компьютерную грамотность будут преподавать с 1-го класса, а финансовую грамотность – в старших классах.
Кроме того, как отметил глава государства, в этом году на школьные учебники из бюджета выделено 920 млрд сумов, разработаны новые учебники для начальных классов.