235 metrlik antennaning yiqitilgan holati.
Toshkent viloyati Zangiota tumani Quyoshli qo‘rg‘onida joylashgan ulkan antenna machtalari bugun, 13-fevral kuni yiqitildi. 2002-yilda uzun va o‘rta to‘lqinlarda radioeshittirishlar to‘xtatilganidan buyon bu qurilmalar ishlatilmayotgandi.
Ulkan antennalarning yiqitilishi oldidan ushbu hudud aholisi ogohlantirilgan va barcha ehtiyot choralari ko‘rilgan.
«Xabar.uz»ga Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligidan xabar berishlaricha, ulkan antennalar joylashgan mazkur hududda qurilish ishlari olib boriladi. Shu sabab ishlatilmayotgan, jismonan eskirgan va zarurligini yo‘qotgan balandligi 235 metrlik ikkita antenna machtasi demontaj qilindi.
Zangiotadagi mashhur antennalar tarixi
O‘tgan asrda radioeshittirish tizimlari asosan uzun va o‘rta to‘lqinlarda, qisman qisqa to‘lqinlarda tashkil etilar edi. Toshkent viloyati Zangiota tumani Quyoshli qo‘rg‘oni yonidagi katta quvvatli radiostansiya o‘z vaqtida uzun to‘lqinlarda radioeshittirish signallarini tarqatishga moslashtirilgan edi. Ushbu radiostansiya hududida o‘tgan asrning 80-yillari boshida balandligi 235 metrlik ikkita machtalar orasiga uzun to‘lqinlarni tarqatuvchi radioantenna tizimi qurilgan.
Radioeshittirishlarning uzun (chastotasi 148,5 – 408 kGs, to‘lqin uzunligi 2020 – 735 metr) va o‘rta (chastotasi 526,5 – 1606,5 kGs, to‘lqin uzunligi 570 – 186 metr) to‘lqinlar diapazonlarida keng rivojlanishining asosiy sabablari o‘sha davrdagi radiolampalar va tranzistorlar yordamida aynan ushbu diapazonlarda ishlovchi arzon radioqabulqilgichlarni ko‘p miqdorda ishlab chiqarish imkoniyati bo‘lgan. Shuningdek, mazkur diapazonlarda ishlovchi yuqori quvvatli radioeshittirish uzatkichlari tarqatayotgan radioto‘lqinlar yer shari egriligi bo‘ylab, nisbatan ancha uzoq masofalarga tarqala olgan.
Lekin, uzun to‘lqinlarda 10 – 20 radiostansiyalargina ishlashi mumkin edi. Analog signal sifati nisbatan past va turli xalaqitlar ta’siri yuqori bo‘lgan. Natijada, dunyo miqyosida uzun to‘lqinlarda radioeshittirish qisqarib bormoqda. Jumladan, Ukraina, Armaniston, Belarus, Gruziya, Ozarbayjon, Moldaviya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikistonda uzun to‘lqinlarda radioeshittirish to‘xtatilgan.

Две 235-метровые антенные мачты были демонтированы в Зангиоте (фото)
13 февраля два антенно-мачтовых сооружения высотой 235 метров, расположенные в поселке Солнечный Зангиатинского района Ташкентской области, специальным способом были демонтированы. Об этом сообщила пресс-служба Мининфоком.
После приостановки с 2002 года радиовещания в диапазоне длинных и средних волн эти антенно-мачтовые сооружения не использовались.
До начала работ по демонтажу огромных антенн население района было предупреждено. Были также приняты все меры предосторожности путем привлечения районного хокимията, отделов чрезвычайных ситуаций, внутренних дел и пожарной безопасности, а также специалистов служб скорой помощи, электрического и газового снабжения. Теперь территория, где были установлены огромные антенны, будет находиться в ведении Министерства обороны. На их месте будут строить современный военный городок.
История известных зангиатинских антенн
В прошлом веке радиовещательные системы были в основном настроены на использование длинных и средних волн, а также частично коротких волн. Радиостанция рядом поселком Солнечный в Зангиатинском районе Ташкентской области была в своё время адаптирована для радиовещание именно таких волн. В 80-х годах прошлого века была построена система радиосвязи для распределения длинных волн между двумя мачтами высотой 235 метров.
Основные причины широкого развития радиовещания в диапазонах волн (частота 148,5–408 кГц, длина волны 2020–735 метров) и средних (частота 526,5–1606,5 кГц, длина волны 570–186 метров) связана с использованием радиоламп и транзисторов, радиопередатчиков того времени. Стало возможным производить большое количество низкочастотных радиоприемников, работающих в этих диапазонах. Кроме того, радиоволны, которые передавали мощное радиовещание, работавшие в этих диапазонах, были разнесены на относительно большие расстояния вдоль кривой поверхности земли.
Однако на длинной волне могли работать не более 10 - 20 радиостанций. Качество аналогового сигнала было относительно низким и с высоким влиянием уровня помех. В результате радиовещание в диапазоне длинных волн по всему миру сокращается. В том числе радиовещание в Украине, Армении, Беларуси, Грузии, Азербайджане, Молдове, Казахстане, Кыргызстане и Таджикистане было прекращено.