Zangiotadagi bog‘cha direktori qariyb 1 mlrd. so‘m mablag‘ni o‘zlashtirgan — vazirlik
Maktabgacha ta’lim vazirligi Ichki audit, moliyaviy va huquqiy nazorat xizmati va Bosh prokuratura huzuridagi iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti Toshkent viloyati Zangiota tuman bo‘limi hamkorligida tekshiruv o‘tkazgan.
Unda Toshkent viloyati Zangiota tumani Maktabgacha ta’lim bo‘limiga qarashli 16-sonli davlat maktabgacha ta’lim tashkilotida budjetdan ajratilgan mablag‘larning maqsadli ishlatilishi tekshirilgan.
Natijada maktabgacha ta’lim tashkiloti direktori tomonidan 2014-2020-yillar davomida 37 nafar shaxslarni turli lavozimlarga rasmiylashtirib, ular haqiqatda ishlamagan bo‘lsalarda «o‘likjon» xodimlar nomiga 983,5 mln so‘m ish haqi hisoblanib, plastik kartalar orqali noqonuniy hisobdan chiqarilgani aniqlangan.

Руководство детсада в Зангиатинском районе наняло 37 фиктивных работников и «заработало» почти миллиард сумов — МДО
Руководящие сотрудники детского сада в Зангиатинском районе Ташкентской области «заработало» на «мёртвых душах» почти миллиард сумов. Об этом сообщили в пресс-службе МДО.
Сотрудники Департамента при Генпрокуратуре совместно с представителями Министерства дошкольного оразования провели аудит ДОУ №16 в Зангиатинском районе Ташкентской области.
В результате аудита выяснилось, что руководящие сотрудники ДОУ в период с 2014 по 2020 годы наняли 37 фиктивных работников и расхитили 983,5 млн сумов.
«Директор и другие лица наняли 37 фиктивных работников, среди которых были и четверо их родственников. За период с 2014 по 2020 годы они расхитили 983,5 миллиона сумов путем фальсификации документов», – отметили в Генпрокуратуре.
В отношении директора и других лиц возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса, ведется следствие.