AQSh Kongressi delegatsiyasi O‘zbekistonga keldi
AQSh Kongressi delegatsiyasi O‘zbekiston - Amerika hamkorligining bugungi holati va istiqbollarini, jumladan, parlamentlararo hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qilish uchun O‘zbekistonga keldi.
Bu haqda «Dunyo» AA xabar berdi.
Mamlakatimizning Vashingtondagi elchixonasidan ma’lum qilishlaricha, delegatsiya tarkibi AQSh Kongressidagi «O‘zbekiston bo‘yicha kokus»ning hamraisi, Missisipi shtatidan respublikachi kongressmen Trent Kelli va Vakillar palatasining Yo‘llar va vositalar bo‘yicha qo‘mitasi a’zosi, Illinoys shtatidan respublikachi kongressmen Derin Laxud hamda ularning xodimlaridan iborat.
Amerikalik qonunchilar O‘zbekistonda bo‘lgan vaqtlarida Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi rahbariyati bilan, shuningdek, respublikamiz vazirlik va idoralarida ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazadi. Tashrif davomida delegatsiya mamlakatimizning tarixiy va madaniy merosi bilan ham tanishadi.

В Узбекистан прибыла делегация Конгресса США
20 августа в Узбекистан прибыла делегация Конгресса США для обсуждения текущего состояния и перспектив узбекско-американского сотрудничества, в том числе расширения межпарламентского взаимодействия, сообщает ИА «Дунё».
По информации Посольства нашей страны в городе Вашингтоне, в состав делегации вошли сопредседатель «Кокуса по Узбекистану» в Конгрессе США, конгрессмен-республиканец из штата Миссисипи Трент Келли и член Комитета Палаты представителей по путям и средствам, конгрессмен-республиканец из штата Иллинойс Дэрин Лахуд, а также их стафферы.
Американские законодатели в ходе пребывания в Узбекистане проведут двусторонние встречи с руководством Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, а также в министерствах и ведомствах республики. В ходе визита делегация также ознакомится с историко-культурным наследием нашей страны.
Напомним, что данный визит станет седьмой поездкой членов Конгресса США в Узбекистан с 2017 года. В прошлом году нашу страну два раза посетила группа американских законодателей обеих партий и одну из них возглавил председатель Комитета Палаты представителей Конгресса по иностранным делам, конгрессмен-демократ из штата Нью-Йорк Грегори Микс.