Markaziy saylov komissiyasida YXHT DIIHB delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2018 yil 26 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisi Mirza-Ulug‘bek Abdusalomov Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining (YXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (DIIHB) direktori Ingibyorg Solrun Gisladottir boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuvda YXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori Jon MakGregor, YXHT DIIHB direktorlar ofisining rahbari, elchi, katta siyosiy maslahatchi Greta Gunnarsdottir, shuningdek Markaziy saylov komissiyasi mas’ul xodimlari va YXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori ofisining vakillari ishtirok etdi.
Markaziy saylov komissiyasi matbuot xizmatining xabar berishicha, ushbu uchrashuv 2018 yilning 22-23 noyabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan «Butunjahon inson huquqlari deklaratsiyasi qabul qilinganining 70 yilligi yakunlari: zamonaviy tahdidlar va real voqelik» mavzusidagi Inson huquqlari bo‘yicha Osiyo forumi doirasida o‘tkazildi.
Uchrashuvda saylov to‘g‘risidagi milliy qonunchilikni yanada takomillashtirish, saylovlarni demokratik tamoyillar va xalqaro standartlarga muvofiq ochiq va erkin o‘tkazish maqsadida YXHT DIIHBning takliflari va tavsiyalari har tomonlama o‘rganilayotganligi hamda inobatga olinayotganligi ta’kidlandi. Bunga misol tariqasida saylov kodeksi loyihasi ishlab chiqilishi va uning YXHT DIIHBga o‘rganish uchun yuborilishini keltirish mumkin. Joriy yilning sentyabr oyida YXHT DIIHB va Venetsiya komissiyasi delegatsiyasi Saylov kodeksi loyihasi yuzasidan dastlabki tayyorlangan xulosalarini ko‘rib chiqish uchun O‘zbekistonga tashrif buyurgan hamda keyinchalik uning muhokamasi Huquq orqali demokratiya uchun Yevropa Komissiyasi (Venetsiya komissiyasi)ning 116-yalpi yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi ishtirokida bo‘lib o‘tgan.
Shuningdek, YXHT DIIHB, Venetsiya komissiyasi va saylov tizimi sohasidagi boshqa xalqaro institutlar ishtirokida Saylov kodeksi loyihasining ekspertlik muhokamasi 16-17 noyabr kunlari Buxoro shahrida bo‘lib o‘tgan xalqaro konferensiyada o‘tkazildi.
Bevosita hamkorlik Markaziy saylov komissiyasi vakillarining Varshava (Polsha)da YXHT DIIHBning insoniylik mezonlari bo‘yicha yillik majlislaridagi ishtiroki doirasida ham amalga oshirilmoqda.
O‘z navbatida, YXHT DIIHB direktori mamlakatimizda saylov tizimini yanada takomillashtirish masalalari, xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil dekabr oyida Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida Saylov kodeksi loyihasini ishlab chiqish bo‘yicha qo‘yilgan vazifalarga berilayotgan e’tiborni yuqori baholadi.
Taraflar ikki tomonlama munosabatlarni davom ettirishga tayyor ekanligini ta’kidladilar va kelgusi hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha fikr almashdilar, shuningdek Markaziy saylov komissiyasi va YXHT DIIHBning o‘zaro hamkorlik qilishining asosiy yo‘nalishlarini muhokama qildilar.

В ЦИК состоялась встреча с делегацией БДИПЧ ОБСЕ
26 ноября 2018 года состоялась встреча председателя Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан М.Абдусаломова с делегацией Бюро по демократический институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе во главе с директором Ингибьёрг Сольрун Гисладоттиром.
Данная встреча прошла в рамках Азиатского форума по правам человека на тему: «Итоги 70-летия Всеобщей Декларации прав человека: вызовы времени и реальности», который состоялся 22-23 ноября 2018 года в городе Самарканде.
Во встрече приняли участие Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Джон МакГрегор, Посол, Руководитель офиса директора БДИПЧ ОБСЕ, старший политический советник Грета Гуннарсдоттир, а также ответственные работники Центральной избирательной комиссии и представители Офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
По данным пресс-службы ЦИК, председатель Центризбиркома подробно проинформировал членов делегации о сотрудничестве с БДИПЧ ОБСЕ, которое берет начало ещё с 1999 года – активного участия его представителей в качестве наблюдателей на выборах в Узбекистане.
Отмечалось, что предложения и рекомендации миссии БДИПЧ ОБСЕ всесторонне изучаются и учитываются в целях дальнейшего совершенствования национального законодательства о выборах, их открытого и свободного проведения в соответствии с демократическими принципами и международными стандартами. Примером этого может служить разработка проекта Избирательного кодекса, а также направление его на изучение в БДИПЧ ОБСЕ. По итогам в сентябре текущего года осуществлен визит делегации БДИПЧ ОБСЕ и Венецианской комиссии в Узбекистан для предварительного рассмотрения подготовленного заключения и состоялось дальнейшее его обсуждение на 116-ом пленарном заседании Европейской Комиссии за демократию через право в октябре в Венеции (Италия) с участием делегации Республики Узбекистан.
Также с участием БДИПЧ ОБСЕ, Венецианской комиссии и другими международными институтами в сфере избирательной системы было проведено экспертное обсуждение проекта Избирательного кодекса на международной конференции, состоявшейся 16-17 ноября в Бухаре.
Непосредственное сотрудничество осуществляется и в рамках участия представителей ЦИК в ежегодных совещаниях БДИПЧ ОБСЕ по человеческому измерению в Варшаве (Польша).
В свою очередь, директор БДИПЧ ОБСЕ высоко оценила внимание, уделяемое в стране вопросам дальнейшего совершенствования избирательной системы, в частности, задачу поставленной Президентом Республики Узбекистан по разработке проекта Избирательного кодекса, которая была озвучена в Послании Олий Мажлису в декабре 2017 года.
Стороны отметили готовность в продолжении двусторонних отношений и обменялись мнениями по укреплению дальнейшего сотрудничества, а также обсудили основные направления взаимодействия Центризбиркома и БДИПЧ ОБСЕ.