Oliy darajadagi O‘zbekiston-Eron muzokaralari yakunida 18 ta hujjat imzolandi
Bugungi oliy darajadagi O‘zbekiston-Eron muzokaralari samarali va amaliy ruhda o‘tdi. Uchrashuv yakunida hamkorlikning turli sohalarini qamrab olgan 18 ta hujjat imzolandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiy Qo‘shma bayonot imzoladilar. Unda asosiy kelishuvlar qayd etilgan hamda ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish borasidagi uzoq muddatli vazifalar belgilangan.
Muzokaralar yakunida ikki tomonlama bitim va memorandumlar imzolandi. Bular:
- ishbilarmonlik va ilmiy doiralar vakillari hamda sayyohlik guruhlari uchun viza tartibotlarini soddalashtirish to‘g‘risida bitim;
- diplomatik pasportlar egalarini viza talablaridan ikki tomonlama ozod etish to‘g‘risida bitim;
- 2022–2025-yillarda turizm sohasidagi hamkorlik dasturi;
- fan, texnika va innovatsiya sohalarida o‘zaro anglashuv to‘g‘risida memorandum;
- bojxona chegarasi orqali tovarlar va transport vositalarining harakati to‘g‘risida elektron bojxona axborotini almashish to‘g‘risida memorandum;
- E-TIRga oid elektron axborotni almashish to‘g‘risida memorandum;
- fan, tadqiqotlar, ta’lim va texnologiyalar sohalarida hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
- qishloq xo‘jaligi vazirliklari o‘rtasidagi bitim;
- sog‘liqni saqlash, davolash, ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish, ta’lim, farmatsevtika va tibbiy uskunalar sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
- sport sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
- neft, gaz va neft-kimyo tarmoqlaridagi hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
- «Chobahor» porti orqali xalqaro yuk tashishlar va tranzitni amalga oshirish to‘g‘risida memorandum;
- 2022–2024 yillarda tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi hamkorlik dasturi;
- bandlik va mehnat munosabatlari masalalari bo‘yicha memorandum.
Shuningdek, Abu Rayhon nomidagi O‘zbekiston Sharqshunoslik instituti hamda Eron Arxiv tashkiloti va Milliy kutubxonasi o‘rtasida, ikki mamlakatning Ibn Sino fondlari o‘rtasida hujjatlar imzolandi.

По итогам узбекско-иранских переговоров подписано 18 документов
Узбекско-иранские переговоры на высшем уровне прошли плодотворно и в конструктивном духе. По итогам встречи подписано 18 документов, охватывающих различные сферы сотрудничества. Об этом сообщает пресс-служба президента Узбекистана.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Исламской Республики Иран Ибрахим Раиси подписали Совместное заявление, в котором закреплены основные договорённости и определены долгосрочные задачи по дальнейшему наращиванию многопланового сотрудничества между двумя странами.
По итогам переговоров подписаны двусторонние соглашения и меморандумы. Это:
– соглашение об упрощении визовых процедур для представителей предпринимательских и научных кругов, а также туристических групп;
– соглашение о взаимном освобождении от визовых требований обладателей дипломатических паспортов;
– программа сотрудничества в сфере туризма на 2022-2025 годы;
– меморандум о взаимопонимании в сферах науки, техники, а также инноваций;
– меморандум об обмене электронной таможенной информацией о передвижении товаров и транспортных средств через таможенную границу;
– меморандум об обмене электронной информацией касательно E-TIR;
– меморандум о сотрудничестве в сферах науки, исследования, образования и технологий;
– меморандум о вопросах экологии и защите окружающей среды;
– соглашение между министерствами сельского хозяйства;
– меморандум о сотрудничестве в области здравоохранения, лечения, проведения научных исследований, образования, фармацевтики и медицинского оборудования;
– меморандум о сотрудничестве в сфере спорта;
– меморандум о сотрудничестве в сферах нефти, газа и нефтехимии;
– меморандум об осуществлении международных грузоперевозок и транзита через порт «Чабахар»;
– программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2022-2024 годы;
– меморандум о вопросах занятости и трудовых отношений.
Также, подписаны документы между Институтом востоковедения имени Абу Райхона Беруни Узбекистана и Организацией архива и Национальной библиотеки Исламской Республики Иран, а также фондами Ибн Сины двух стран.