O‘zbekiston Isroilning hujumini keskin qoraladi
O‘zbekiston bir necha insonlarning qurbon bo‘lishi va Eronning Damashq (Suriya) shahridagi diplomatik missiyasi hududida vayronagarchiliklarga olib kelgan Eron konsulligi binosiga uyushtirilgan havo hujumini keskin qoralaydi.
«Xorijiy davlatlarning diplomatik va boshqa vakolatxonalariga hujum qilinishini mutlaqo qabul qilib bo‘lmas holat hamda xalqaro diplomatik huquq asoslari va tamoyillarini eng qo‘pol ravishda buzilishi deb hisoblaymiz», deyiladi O‘zbekiston TIV bayonotida.
Eslatib o‘tamiz, Isroil qiruvchi samolyotlari tomonidan Damashqdagi Eron konsulligi binosiga berilgan raketa zarbalari natijasida ikki nafar general hamda elchixonaning 5 nafar xodimi halok bo‘lgandi.

Узбекистан осудил атаку Израиля на дипмиссию Ирана в Сирии
МИД Узбекистана выступил с заявлением по поводу ракетного удара по консульству Ирана в Сирии, в результате которого погибли семеро членов Корпуса стражей исламской революции (КСИР).
«Решительно осуждаем воздушную атаку на здание консульства Ирана в Дамаске (Сирия), в результате которой несколько человек погибли и на территории дипломатической миссии произошли разрушения», — говорится в заявлении.
«Считаем нападение на дипломатические и другие представительства иностранных государств абсолютно неприемлемой ситуацией и грубейшим нарушением основ и принципов международного дипломатического права», — отметили в ведомстве.