O‘zbekiston matbuot erkinligi reytingida keskin ko‘tarildi
«Chegara bilmas muxbirlar» xalqaro tashkiloti o‘zining 2022 yil uchun yangi hisobotini e’lon qilgan va unda O‘zbekiston keskin ko‘tarilgan.
Bugun, 3 may — Jahon matbuot erkinligi kuni arafasida matbuot erkinligi bo‘yicha reyting natijalari chiqqan. Unda O‘zbekiston 24 pog‘ona ko‘tarilib, 133-o‘rinda qayd etilgan. 2021 yilda 157-o‘rinda edi.
Shu tariqa O‘zbekiston matbuot erkinligi sohasida juda yomonlar qatoridan chiqib ketgan. Qo‘shnilardan Qozog‘iston ham 33 ta o‘rin ko‘tarilib, 122-pog‘onaga joylashgan.
Umuman olganda, Markaziy Osiyo davlatlari o‘sishga erishgan. Masalan, Qirg‘iziston 72 (79 edi), Tojikiston 152 (162 edi), Turkmaniston 177(178 edi)-o‘rinlarda qayd etilgan.
Kuchli uchlikni Norvegiya, Daniya va Shvetsiya egallagan. Rossiya va Ukraina urushi ortidan har ikkala davlat reytingi tushib ketgan. Belarus ozroq ko‘tarilganu, lekin bu ikkala davlat yomonlar qatoridan joy olgan.

Узбекистан значительно улучшил позиции в рейтинге свободы слова
В Индексе свободы слова за 2022 год, составляемом международной неправительственной организацией «Репортеры без границ», Узбекистан улучшил свой рейтинг сразу на 24 позиции, поднявшись с 157-го на 133-е место. Об этом сообщила пресс-служба президента.
В связи с этим пресс-секретарь президента Шерзод Асадов поздравил представителей отечественной журналистики, средств массовой информации и медиа-сферы с этим значимым успехом.
Отметим, что в рейтинге также поднялись другие центральноазиатские страны. Так, Кыргызстан занял 72 позицию (в прошлом году 79), Таджикистан – 152 (было 162), Туркменистан – 177 (было 178).