O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning taklifiga binoan 4 noyabr kuni amaliy tashrif bilan Vashington shahriga keldi.
“Endryus” aviabazasida davlatimiz rahbarini AQSh Davlat kotibining o‘rinbosari Kristofer Landau, AQSh – O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm va boshqa rasmiylar kutib oldi.
Tashrifning asosiy tadbirlari 5-6 noyabr kunlari bo‘lib o‘tadi. O‘zbekiston Prezidenti Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp bilan uchrashadi hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari va AQSh yetakchilarining “S5+1” formatidagi sammitida ishtirok etadi.
Tadbirlar dasturidan AQSh Kongressi va hukumati vakillari bilan muzokaralar, ushbu mamlakat yetakchi kompaniyalarining rahbarlari bilan alohida uchrashuvlar hamda ishbilarmon doiralar ishtirokidagi davra suhbati ham o‘rin olgan.

Президент Шавкат Мирзиёев по приглашению президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа 4 ноября прибыл с рабочим визитом в город Вашингтон.
На авиабазе «Эндрюс» главу государства встретили заместитель госсекретаря США Кристофер Ландау, председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм и другие официальные лица.
Основные мероприятия визита пройдут 5-6 ноября. Президент Узбекистана встретится с президентом Соединенных Штатов Америки Дональдом Трампом и примет участие в саммите лидеров стран Центральной Азии и США в формате «C5+1».
Программой визита также предусмотрены переговоры с представителями Конгресса и правительства США, отдельные встречи с руководителями ведущих американских компаний и круглый стол с деловыми кругами.