O‘zbekistonning ushbu nufuzli tuzilma bilan amaliy hamkorligini rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Toni Bler Yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlarning borishi va ko‘lamini yuksak baholadi, ularni yanada ilgari surish doirasida zarur ekspert-maslahat ko‘magini ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
Iqtisodiyot tarmoqlariga yirik strategik investorlarni jalb qilish, texnologik modernizatsiya, raqamlashtirish va sun’iy intellektni joriy etishni jadallashtirish, ustuvor sohalarda qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar hamkorlikning boshqa asosiy yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
Ta’kidlash joizki, Buyuk Britaniyaning sobiq Bosh vaziri Toni Bler tomonidan 2016 yilda tashkil etilgan institut xalqaro notijorat tashkilot hisoblanadi. U turli mamlakatlarga barqaror va innovatsion rivojlanishning yangi modellarini ishlab chiqishda, iqlim o‘zgarishi va boshqa zamonaviy tahdidlarga qarshi kurashishda ko‘maklashadi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 апреля принял бывшего Премьер-министра Великобритании, председателя Института глобальных изменений Тони Блэра.
Тони Блэр высоко оценил прогресс и масштабы проводимых реформ по строительству Нового Узбекистана, выразил готовность оказать необходимое экспертно-консультативное содействие в рамках их дальнейшего продвижения.
В качестве других основных направлений сотрудничества были обозначены мероприятия, направленные на привлечение крупных стратегических инвесторов в отрасли экономики, технологическая модернизация, ускорение цифровизации и внедрения искусственного интеллекта, реализация совместных программ и проектов в приоритетных сферах.
Следует отметить, что институт, созданный экс-Премьер-министром Великобритании Тони Блэром в 2016 году, является международной некоммерческой организацией. Он содействует различным странам в разработке новых моделей устойчивого и инновационного роста, борьбе с изменением климата и другими современными вызовами.